Ratownicy na start

Już po raz kolejny Praga Północ gościła ratowników wodnych - sportowe drużyny ratownicze z całego Mazowsza.

Drużynowe Zawody Zespołów Ratowniczych rozegrane na pływalni DOSiR Praga Północ jako pierwsze tego typu na Mazowszu, miały charakter sportowo-rekreacyjny, służący poznaniu się ratowników pracujących na różnych pływalniach, podpatrzeniu dobrych praktyk ratowniczych i samodoskonaleniu się zespołów. Organizatorem zawodów było Środowiskowe Warszawskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratownicze i Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Praga Północ, przy wsparciu Marszałka Województwa Mazowieckiego.

26 września I Basenowe Zawody Zespołów Ratowniczych Województwa Mazowieckiego uroczyście otworzył dyrektor Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniew Korcz. Podczas zawodów rozegrane zostały trzy konkurencje: sztafeta 4x50 metrów wg przepisów Polskiego Związku Pływackiego i FINA, rzut rękawową rzutką ratowniczą do celu przez okres 1 minuty i ratownik na dystansie 50 metrów, połączony z holowaniem manekina. W zawodach wzięli udział ratownicy z całego Mazowsza, byli i obecni pływacy, a także ratownicy bez przeszłości sportowo- pływackiej, którzy na co dzień pracują na pływalniach.

Klasyfikację generalną i całe zawody wygrała, zajmując I miejsce, drużyna "Prawy Brzeg I" z Pragi Północ reprezentująca DOSiR w składzie: Dominik Kuchowicz, Marcin Tomczak, Wojciech Łęcki i Szymon Bogacki; II miejsce zajęła drużyna "Bemowo II" z Bemowa; a trzecie miejsce drużyna "Nowa Fala" z Woli. Podczas zawodów rozegrano jeszcze jedną konkurencję tzw. sztafetę australijską. Nie była ona ujęta w regulaminie zawodów, w związku z tym nie była konkurencją punktowaną, ale organizatorzy potraktowali ją jako niespodziankę i element zaskoczenia. Wszyscy startujący zdali go na szóstkę z plusem. Sztafeta australijska jest konkurencją wymagającą od ratownika perfekcyjnego przygotowania fizycznego. Wszyscy ratownicy ustawiają się na długim boku pływalni, jeden przy drugim, na sygnał sędziego wskakują do wody, przepływając basen pod wodą, a następnie wychodzą jak najszybciej z wody i stają na baczność. Ostatni, który wyjdzie z wody odpada, konkurencja kończy się wówczas, gdy zostanie jeden zawodnik - zwycięzca. Zwycięzcą sztafety australijskiej został zawodnik z drużyny "Prawy Brzeg I"- Praga Północ, mistrz Polski w pływaniu na 50 metrów stylem grzbietowym - Marcin Tomczyk (musiał przepłynąć 32 baseny pod wodą!).

Nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika zawodów im. "Grzegorza" ufundował Stanisław Zduńczyk, reprezentujący Stowarzyszenie Bezpieczna Młodość im. "Grzegorza".

Nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika zawodów odebrał ratownik z drużyny "Nowa Fala" z Woli -Wiktor Pękul, lat 13. Organizatorzy składają wielkie podziękowania ponad 20 wolontariuszom, którzy pomagali podczas organizacji zawodów. Są oni wszyscy ratownikami WOPR, którzy swoje uprawnienia zawodowe zdobyli właśnie na pływalni Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ich zapał, zaangażowanie i bezinteresowność może być wzorem dla wielu młodych ludzi.

I Basenowe Zawody Zespołów Ratowniczych Województwa Mazowieckiego okazały się imprezą bardzo udaną i zarazem potrzebną w kalendarzu imprez dzielnicowych i ratowniczych. Pozostaje mi tylko podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy, dziękuję także zawodnikom i kibicom. Do zobaczenia za rok. Z ratowniczym pozdrowieniem,


Dominik Kuchowicz

5308