Wrzesień z Alzheimerem


      Około 250 tysięcy osób cierpi w Polsce na chorobę Alzheimera. Jest ona najczęstszą przyczyną otępień. Jak rozpoznać otępienie? Czy to przejaw starzenia się, czy choroba? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań można będzie uzyskać na imprezach związanych z obchodzonym 21 września Światowym Dniem Choroby Alzheimera.

      25 działających w Polsce organizacji alzheimerowskich postuluje uznanie tej choroby za chorobę społeczną oraz pilne opracowanie i wdrożenie Narodowego Programu Walki z Chorobą Alzheimera, zawierającego standardy leczenia i opieki nad chorymi. Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera debatować będą na ten temat 17 września posłowie i senatorowie. Również 17 września do Częstochowy wyruszy pielgrzymka chorych i opiekunów. Zapisy przyjmowane będą w czasie dyżuru w Stowarzyszeniu przy ul. Hożej 54/1 - 12 września w godz. 15-17 (tel. 622-11-22).

20 września o godz. 14 w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowoursynowskiej rozpocznie się doroczny piknik dla chorych na Alzheimera i ich opiekunów oraz rodzin. Będzie to okazja do wspólnej zabawy przy muzyce, z poczęstunkiem. Członkom Praskiej Grupy wsparcia piknik zastąpi wrześniowe spotkanie w klubie „Gucio”. DPS położony jest blisko kościoła Dominikanów. Można dojechać do stacji metra „Służew” i dalej ulicą Wałbrzyską.

21 września o godz. 10 w kościele św. Anny odprawiona zostanie msza św. W intencji chorych i opiekunów. Potem, do godz. 17 na Rynku Starego Miasta, przy pomniku Syrenki, można będzie otrzymać ulotki poradniki i biuletyn „Bliżej Alzheimera”, a także porozmawiać o problemach osób cierpiących na tę chorobę i ich rodzin. Przyjmowane będą zapisy na bezpłatne badania pamięci.

22 września przed południem działacze Stowarzyszenia, wspólnie z partnerską organizacją „Wspólna Droga” dyżurować będą na Mariensztacie. Na spotkaniach rozdawany będzie specjalny numer biuletynu, w którym opisane zostały wczesne objawy otępienia oraz mity i fakty dotyczące tego schorzenia.

Trzy mity o otępieni

Mit: Otępienie jest naturalną konsekwencją starzenia się. Fakt: Otępienie nie jest częścią procesu starzenia się. Wiek jest istotnym czynnikiem ryzyka w otępieniu, ale nie jedynym. Około 20% ludzi po 80 roku życia ma otępienie, co oznacza, że 80% go nie ma.

Mit: Jeśli u kogoś stwierdzono otępienie, nic się nie da z tym zrobić. Fakt: Mimo że choroby otępienne są w większości nieuleczalne, chory może uzyskać poradę, wsparcie i informacje w stowarzyszeniach alzheimerowskich. Są również leki, które łagodzą objawy tych chorób.

Mit: Problemy z pamięcią wynikają po prostu ze starzenia się. Fakt: Zaburzenia pamięci w żadnym wieku nie są normalnym zjawiskiem, a ich przyczyny powinny być wyjaśnione. Pamięć i zdolności intelektualne nieznacznie pogarszają się z wiekiem, ale zazwyczaj nie powinny utrudniać codziennego życia.
K.

4292