Drogi na osiedlu Derby

Po zamieszczeniu w Nr 3 Nowej Gazety Praskiej z 3 lutego 2010 r. artykułu pt. "Drogi wspólnie" otrzymaliśmy list od mieszkanki osiedla Derby. Zwraca ona uwagę, że sytuacja przedstawiona przeze mnie w artykule odbiega znacznie od rzeczywistości.

Przypomnijmy list.

Od początku osiedla jestem mieszkanką "Derbów", z dojazdem zawsze był tu kłopot. Teraz Państwo piszecie o otwarciu 2 nowych dróg wyjazdowych z osiedli. Faktycznie jedna przez nieukończony zjazd szutrowo-płytowy na nową asfaltówkę jakoś funkcjonuje. Ale o nowej czynnej drodze jakoś nie słyszałam. Jeżeli chodzi o wjazd na osiedla w porze popołudniowej nadal potrzeba wiele cierpliwości. Choć rano jest trochę lepiej.

Z przebudową lub poszerzeniem ulicy Berensona też niewiele można zrobić. W jedną stronę jest ulica Ostródzka bez możliwości poszerzenia i domki szeregowe na samym zakręcie, w drugą ul. Głębocka właściwie też bez możliwości przebudowy. Ulica Skarbka z Gór też po obu stronach jest zablokowana przez tereny osiedlowe i w przypadku poszerzenia znikną istniejące chodniczki dla pieszych i tak bardzo wąskie lub część i tak za małych parkingów osiedlowych. Więc we wspaniały dojazd i normalne autobusy zapowiadane przez p. Joannę Kiwilszo jakoś nie wierzę. Nazwisko znane redakcji

Pragnę wyjaśnić, że opisując stan dróg i ilość wyjazdów z osiedla Derby zrelacjonowałam tylko to, co usłyszałam na spotkaniu zorganizowanym specjalnie dla przedstawicieli prasy przez władze Dzielnicy w Białołęckim ratuszu 1 lutego 2010 r. Po przeczytaniu listu zwróciłam się o dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie do Burmistrza Piotra Smoczyńskiego, który potwierdził istnienie dwóch wyjazdów z osiedla Derby.

Są dwie drogi łączące południowy odcinek ulicy Skarbka z Gór z ulicą Głębocką:

1. Od pętli aut. 204 skręcamy w prawo i drogą z płyt betonowych dojeżdżamy do niedawno oddanej ul. Magicznej, która dochodzi do ul. Głębockiej.

2. Od pętli aut. 204 skręcamy w lewo, koło budynku firmy E.T.J. Nieruchomości i tymczasową drogą z kostki-przedłużeniem ul. Skarbka z Gór również dojeżdżamy do ul. Głębockiej. Ulica Skarbka z Gór zakręca prawie pod kątem prostym.

Rzeczywiście, pomyliłam się, co do poszerzenia ulicy Berensona. To nie cała ulica ma być poszerzona, tylko jej skrzyżowanie z ulicą Skarbka z Gór, co jednak pozwoli już na puszczenie tamtędy długiego autobusu. Burmistrz ma nadzieję, że przebudowa skrzyżowania nastąpi jeszcze w tym roku i również w tym roku pojawią się normalne autobusy. Władze czekają na uzgodnienie organizacji ruchu w tym rejonie. Burmistrz Piotr Smoczyński zapewnia, że nie są to czcze pogłoski tylko fakty, a co za tym idzie w polepszenie warunków komunikacyjnych można uwierzyć, jak najbardziej.


Joanna Kiwilszo

4595