Tygrys w wodzie

Bez uroczystego przecięcia wstęgi, 10 kwietnia otwarte zostało w warszawskim ZOO jedyne w Polsce rekinarium. Zamieszkało w nim kilkanaście okazów, odłowionych i przywiezionych z obszaru Indopacyfiku. Można je zobaczyć przez panoramiczną szybę z akrylowego szkła o grubości 14 cm.

Największą uwagę przyciągał pierwszy w Polsce tawrosz czarnopłetwy, zwany tygrysem piaskowym, z wystającymi z pyska zębami. Pięknie prezentowały się dwa orlenie cętkowane, mające ciało w kształcie dysku; ruch płetw piersiowych przypomina lot ptaka. Cały czas w ruchu były też 4 rekiny czarnopłetwe, 8 rekinów dywanowych, ryby argusy, zebrosomy żółte i drobne ryby rafowe. W rekinarium nie ma ostrego oświetlenia; nie wolno tu robić zdjęć aparatem z fleszem, by nie stresować rekinów. Największy zbiornik rekinarium ma 100 tys. litrów wody. Wnętrze zagospodarowano tak, by przypominało naturalne środowisko. Pozwala to każdemu okazowi wybrać swoje terytorium, bez kolizji z innymi. Nie zawsze się to udaje przy karmieniu, bo każdy gatunek ma indywidualne zapotrzebowanie, inny pokarm: granulaty, krewetki, ośmiornice, makrele i inne ryby.

Patrząc na rekiny w wodzie nie można odróżnić, czy to samiec, czy samica. Pomogą w tym eksponaty, umieszczone obok zbiornika oraz informacje na tablicach. Rekiny wykluwają się z zapłodnionych jaj, złożonych przez samice do wody. Jaja są otoczone białkowymi osłonkami, tworzącymi rogowe torebki. Za pomocą nici zakotwiczają do dna, roślin lub rafy. Rekiny rodzą się całkowicie wykształcone, od razu rozpoczynają samodzielne życie.

Budowę rekinarium od początku nadzorował ichtiolog Rafał Okoński - kierownik działu akwarium. Zapytany, czy starczy miejsca, gdy mieszkańcy rekinarium będą rosnąć, wyjaśnił nam, że nie trzeba się obawiać, bo ryby w swym rozwoju dostosowują się do przestrzeni, w jakiej żyją. Sąsiadami rekinów w nowym pawilonie są Aniela i Hugon - hipopotamy, które również można oglądać z bliska, przez szybę. O życiu morza i jego mieszkańcach można będzie się dowiedzieć na zajęciach dla młodzieży, organizowanych przez Dział Dydaktyczny ZOO. Ogród Zoologiczny jest czynny codziennie w godz. 8 - 18. Ulgowy bilet kosztuje 11 zł, bilet dla dorosłych 16 zł. Warto zajrzeć na stronę www.zoo.waw.pl


K.
4060