Szpital XXI wieku


      Kolejki oczekujących pod gabinetami, nawet półroczne terminy wizyt, częste wstrzymywanie zapisów pacjentów - oto rzeczywistość poradni Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego przy Sierakowskiego 13. Poradnie i ambulatorium supernowoczesnego szpitala będącego bazą dla Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM nie jest w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Sytuacja zmieni się diametralnie już w przyszłym roku.
      W połowie października na konferencji prasowej w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym przy Sierakowskiego 13 podpisano umowę przekazania lokalu pod nową specjalistyczną poradnię okulistyczną przy ulicy Leszno 32. To sprawi, że kolejki się zmniejszą, a ilość porad okulistycznych dla warszawiaków wzrośnie w 2003 roku aż o 10 proc. O nowy lokal dla poradni zabiegał od dawna prof. dr hab. Jerzy Szaflik, dyrektor SPKSO. Nie dało się utworzyć nowej poradni przy Sierakowskiego ze względu na całkowite wykorzystanie tutejszej bazy lokalowej. Poradnia przy ulicy Leszno stała się koniecznością. Pod koniec 2001 roku ilość pacjentów SPKSO wzrosła niepomiernie. Nikt nie spodziewał się aż takiego wzrostu, kontrakt z Mazowiecką Regionalną Kasą Chorych nie opiewał na tak wielką ilość usług. Wobec tego podjęto decyzję o wstrzymaniu zapisów pacjentów do poradni ogólnookulistycznej od 1 lipca 2002 aż do końca roku.
      Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny przy Sierakowskiego tworzony był od podstaw - działa od 1 stycznia 2000 roku, dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną i najnowocześniejszym sprzętem medycznym i diagnostycznym. W klinice z 52 łóżkami, trzema klimatyzowanymi salami operacyjnymi z pełnym zapleczem wykonuje się wszystkie okulistyczne zabiegi mikrochirurgiczne. Klinika specjalizuje się w przeszczepach rogówki - wykonuje je jako jedna z nielicznych w Polsce i przoduje jeśli chodzi o ich ilość. Operatorzy kliniki wykonują również m.in. zabiegi usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, stosują nowe procedury przeciwjaskrowe, chirurgię siatkówki i ciała szklistego. Dział pomocy doraźnej i chirurgii ambulatoryjnej udziela pomocy medycznej w nagłych przypadkach w ramach ostrego dyżuru i chirurgii jednodniowej. Tym celom służą doskonale wyposażone - sala operacyjna, pooperacyjna i gabinet pomocy doraźnej. Kompleksowa poliklinika obejmuje m.in. poradnie - ogólnookulistyczną, diagnostyczną, leczenia schorzeń rogówki, diagnostyki i leczenia chorób siatkówki i ciała szklistego, retinopatii cukrzycowej, leczenia jaskry, pracownie laserowe, USG, perymetrii, angiografii. Sprzęt jakim dysponują pracownie jest najwyższej klasy i najnowszej generacji. Skaningowy oftalmoskop laserowy, analizator grubości włókien nerwowych, tomograf do oceny stanu rogówki, laser argonowy - wybraliśmy tylko część aparatury służącej pacjentom. Nazewnictwo innych aparatów diagnostycznych może przyprawić zwykłego śmiertelnika o zawrót głowy. Najważniejsze jest to, że na takim sprzęcie pracują lekarze okuliści na całym świecie. W drugim kwartale tego roku ruszyła pracownia terapii fotodynamicznej, jedna z trzech w kraju. Tu leczy się starcze zwyrodnienie plamki.
      W SPKSO zdobywają wiedzę medyczną studenci Akademii Medycznej, również anglojęzyczni. Szpital ma ścisłe kontakty z jednostkami naukowo-badawczymi, z Polską Akademią Nauk i Komitetem Badań Naukowych. Placówka współpracuje ze znakomitymi ośrodkami okulistycznymi na całym świecie. Lekarze Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego mają możliwość ustawicznego doskonalenia swojej wiedzy i praktycznych umiejętności na kursach, zjazdach i sympozjach w kraju i za granicą. Szkolą się w ośrodkach dydaktycznych w Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W jednym z kolejnych wydań NGP będziemy rozmawiać z prof. dr hab. Jerzym Szaflikiem, dyrektorem SPKSO, który zapozna Czytelników z nowoczesnymi procedurami diagnostycznymi i metodami leczenia stosowanymi w SPKSO.
(egu)

5305