ZTM informuje

Zmiany komunikacyjne na Białołęce

od 1 lipca dla mieszkańców Białołęki nastąpiły poważne zmiany w komunikacji - całkowicie zamknięta dla ruchu została ul. Obrazkowa, w związku z czym linie autobusowe skierowane są na trasy objazdowe. Komunikacja zawitała także na ul. Nowodworską, na czym skorzystali mieszkańcy nowych osiedli przy tej ulicy. Wyremontowaną ul. Nowodworską jeździ linia 516. Autobusy kursują co sześć minut w szczycie i co kwadrans poza szczytem, na następującej trasie: ŻERAŃ FSO - Modlińska - Światowida - Milenijna - Ćmielowska - Światowida - Mehoffera - Nowodworska - Odkryta - Dzierzgońska - Światowida - NOWODWORY. Na nowym odcinku trasy zostały uruchomione przystanki "na żądanie": ODKRYTA - przy sklepie Biedronka oraz NOWODWORSKA - przy skrzyżowaniu ulicy Nowodworskiej i Mehoffera.

Ponadto na trasie linii 516 zostały uruchomione przystanki w zespole przystankowym CERAMICZNA, obowiązujące jako "na żądanie", które miedzy innymi zapewnią mieszkańcom dogodny dojazd do przychodni. Dla linii 516 przestały natomiast funkcjonować przystanki w zespole przystankowym STEFANIKA.

Zmiany w organizacji komunikacji w dzielnicy Białołęka są związane z budową jezdni mostu Północnego i zamknięciem dla ruchu samochodowego ul. Obrazkowej. Od 1 lipca linie 186, 503, 508, 509, 510, E-4, N13, N53, N63 jeżdżą trasami objazdowymi i wszystkie wjeżdżają na Tarchomin ulicą Światowida (przez skrzyżowanie przy urzędzie dzielnicowym Białołęka).

Nowy układ komunikacyjny jest korzystny zarówno dla mieszkańców Tarchomina, jak i Nowodworów. Pasażerowie udający się w kierunku centrum (z przesiadką do metra na stacji Marymont lub do linii tramwajowych na Żeraniu) oraz Pragi szybciej dotrą do pracy i domów. Trasy najczęściej kursujących autobusów (m.in. 508 i 509) przebiegają główną arterią Tarchomina i Nowodworów - czyli ul. Światowida. Ciągiem Myśliborska-Porajów-Świderska jeżdżą za to linie 186, 503, 510 i E-4. Linia E-4 kursuje przez cały dzień roboczy (wraz z linią 510) i zastąpi na tym odcinku linię 508. Linia 503 zapewnia połączenie tego rejonu z Pragą. Dodatkowo do obsługi południowego Tarchomina skierowano linię 186 - o taką korektę wnioskowały władze dzielnicy Białołęka. Poniżej szczegółowe zmiany:

186: SZCZĘŚLIWICE - ... - Modlińska - Światowida - Myśliborska - Porajów - Świderska - Ćmielowska - Światowida - Świętosławskiego - TARCHOMIN (powrót: Świętosławskiego - Świderska - Mehoffera - Światowida - Świętosławskiego - Świderska - Porajów - Myśliborska - Światowida - Modlińska)
503: NATOLIN PŁN. - ... - Modlińska - Światowida - Myśliborska - Porajów - Świderska - Mehoffera (powrót: Światowida - Świętosławskiego - Świderska) - Światowida - NOWODWORY
508: METRO MARYMONT - ... - Modlińska - Światowida - NOWODWORY
509: GOCŁAW - ... - Modlińska - Światowida - NOWODWORY
510: DW. CENTRALNY - ... - Modlińska - Światowida - Myśliborska - Porajów - Świderska - Mehoffera (powrót: Światowida - Świętosławskiego - Świderska) - Światowida - NOWODWORY
E-4: METRO MARYMONT - ... - Modlińska - Światowida - Myśliborska - Porajów - Świderska - Ćmielowska - Światowida - Świętosławskiego - TARCHOMIN (powrót: Świętosławskiego - Świderska)
N13: DW. CENTRALNY - ... - Modlińska - Światowida - Myśliborska - Porajów - Świderska - ... - CHOSZCZÓWKA
N53: METRO MARYMONT - ... - Modlińska - Światowida - NOWODWORY
N63: DW. CENTRALNY - ... - Modlińska - Światowida - Milenijna - ... - LEGIONOWO
W związku z przekroczeniem przepustowości przystanku BIAŁOŁĘKA-RATUSZ (zatrzymujące się w nadmiernej liczbie autobusy mogłyby zablokować skrzyżowanie przy urzędzie dzielnicy) przystanki BIAŁOŁĘKA-RATUSZ zostają na trasie linii E-4 zlikwidowane (zastąpienie przez linię 508). Całkowicie skasowany zostanie zespół przystankowy STARE ŚWIDRY.

Nowy buspas na Białołęce

Pasażerowie autobusów z Tarchomina i Nowodworów od 1 lipca jeszcze szybciej mogą dojechać do centrum Warszawy. Wszystko dzięki nowemu buspasowi, który został uruchomiony na ul. Światowida.

Ulica Światowida to jeden z trzech głównych wyjazdów z Tarchomina i Nowodworów na ul. Modlińską. Codziennie rano przejeżdżają nim setki samochodów osobowych. Po zamknięciu ul. Obrazkowej, które związane jest z budową trasy mostu Północnego, kierowcy jeżdżący nią do tej pory najprawdopodobniej zaczną korzystać właśnie ze Światowida.

Został uruchomiony także pas dla autobusów wzdłuż Światowida od ul. Świętosławskiego do Modlińskiej (tylko w jednym kierunku) - żeby autobusy nie traciły czasu w korkach a pasażerowie mogą szybciej dojechać do buspasa wzdłuż ul. Modlińskiej. Ten pas ma ok. 1,4 km. długości. Jest czynny tylko w godzinach porannego szczytu, czyli od godz. 6 do 10. Mogą z niego korzystać również licencjonowane taksówki.

Będzie nim kursowało 11 linii autobusowych: 133, 144, 186, 211, 503, 508, 509, 510, 516, E-4 i E-8. Łącznie, w ciągu każdej godziny porannego szczytu, Światowida przejedzie 69 autobusów. Po wakacjach liczba kursów zwiększy się do 80.

Po uruchomieniu buspasa nie pogorszą się warunki jazdy kierowców samochodów osobowych. Po jego wytyczeniu, wciąż będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. Światowida - mimo, że jest ulicą jednopasmową - jest na tyle szeroka, że wystarczy niewielkie zwężenie pasów ruchu dla samochodów, by buspas zmieścił się tam bez problemu.

Buspas na Światowida będzie funkcjonował do momentu przywrócenia ruchu na ul. Obrazkowej.

Bezpłatne przejazdy dla uczestników "Lata w mieście"

Zorganizowane grupy dzieci, biorących udział w miejskiej akcji "Lato w mieście", mogą podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. Na mocy uchwały stołecznych radnych zwolnienie z opłat przysługuje grupom liczącym co najmniej 10 osób, a także ich opiekunom. Obowiązuje w dni powszednie, od 28 czerwca do 31 sierpnia.

Organizatorem grupy musi być placówka objęta akcją "Lato w mieście", np. szkoła, dom kultury itp.

W przypadku grupy 10-osobowej z bezpłatnych przejazdów będzie mógł korzystać jeden opiekun. Wraz z grupą liczącą od 11 do 20 osób bezpłatnie będzie mogło podróżować dwóch opiekunów, a trzech - gdy grupa będzie liczyła 21-30 osób. Dla grup powyżej 30 uczestników, zwolnienie przysługuje czterem opiekunom. Do korzystania z nieodpłatnych przejazdów uprawnia potwierdzony w Biurze Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy formularz, zawierający imienną listę uczestników wraz z numerami dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem). Podczas przejazdu dokument wpisany w formularzu uczestnicy muszą posiadać przy sobie.


K.
8548