Śliwice w fotografii

Uroczystość uświetnił swą obecnością autor książki "Śliwice... czy je pamiętasz?", która stała się materiałem wyjściowym dla wystawy, pan Henryk Podczaski. Zaprezentowano też kolejną garść wspomnień spisywanych przez mieszkańców z myślą o drugim tomie książki o historii Śliwic. W niejednym oku zakręciły się łzy wzruszenia. Pojawiły się deklaracje dostarczenia starych fotografii, w pisaniu są też kolejne wspomnienia.

Podczas niemal dwóch miesięcy trwania wystawy, w całości obejrzało ją ponad 80 osób, a znacznie więcej zapoznało się z częścią wyeksponowaną na ogrodzeniach placu zabaw i boiska przy ul. Gersona. Odbyły się także imprezy wystawie towarzyszące. Pierwszą była projekcja filmu "Miasto w ruchu" połączona z dyskusją o ważnej dla mieszkańców kwestii projektowanej trasy Krasińskiego, drugą akcja "Sfotografuj się z historią". W wyznaczonym terminie fotograf robił zdjęcia wszystkim chętnym na tle dużych reprodukcji historycznych fotografii. Wraz z zebranymi od uczestników objaśnieniami ich wyboru, 19 kolorowych zdjęć zawisło w drugiej sali, uzupełniając wystawę i tworząc swoistą klamrę czasową między przeszłością a teraźniejszością osiedla.

Ponieważ mieszkańcy z ogromnym sentymentem traktują wystawę, podjęto decyzję, że - jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające - zdjęcia wiszące na ogrodzeniu placu zabaw i boiska pozostaną tam co najmniej do końca października. Część ekspozycji w piwnicy domu przy Gersona 3 również pozostanie dostępna - z możliwością zwiedzania codziennie w godzinach 13.00-18.00.


Kr.
3372