Kto, gdzie, kto przeciwko komu?

Wybory samorządowe zawsze wzbudzają olbrzymie emocje, zwłaszcza wśród kandydatów, bo niestety, wyborcy są tym znacznie mniej zainteresowani. Tymczasem warto sobie uświadomić, że od ich wyników zależy, kto będzie nami rządził przez najbliższe cztery lata, kto zbuduje szkołę, przedszkole, drogę czy ścieżkę rowerową.

Przyjrzyjmy się zatem, jakich kandydatów wystawiają w nich zarejestrowane komitety wyborcze. Do Rady Warszawy z terenu dzielnic Praga Północ-Białołęka w okręgu wyborczym nr 6 zarejestrowało się 100 kandydatów w 13 komitetach wyborczych. Dominujące, bowiem zarejestrowane we wszystkich 9 okręgach m.st. Warszawy, są komitety partii politycznych: PiS - z kandydatem na prezydenta Czesławem Bieleckim, PO – Hanną Gronkiewicz-Waltz i SLD - Wojciechem Olejniczakiem. Jakich kandydatów wystawili potentaci? Liście Platformy do m.st. Warszawa lideruje dotychczasowy radny dzielnicy Białołęka Dariusz Dolczewski, wspierany przez aktualne radne m.st. Warszawy Dorotę Zbieńkowską i Mariolę Rabczon. Czystek w PiS-ie uniknął dotychczasowy lider tej partii i radny m.st. Warszawy Maciej Maciejowski, który listę PiS w okręgu nr 6 nadal będzie otwierał, utrzymał także swoją pozycję aktualny radny Zbigniew Cierpisz. Listę SLD tak jak cztery lata temu otworzy Sebastian Wierzbicki, któremu lokalna Inicjatywa Mieszkańców Białołęki zrobiła niemiłą niespodziankę i wystawiła na jedynce do miasta kandydata o tym samym nazwisku. Młodego radnego lewicy wspierać będzie doświadczony radny Warszawy i Białołęki Andrzej Półrolniczak. W okręgu nr 5 - Targówek Rembertów, Wawer, Wesoła - politycznych dominatorów reprezentują na jedynkach praktycznie także ci sami kandydaci, co cztery lata temu. Listę PO otwiera Ligia Krajewska, a PiS Tomasz Zdzikot. Na listach SLD nastąpiła zmiana - dotychczasowy lider Dariusz Klimaszewski znalazł się na miejscu nr 2. Jedynkę objęła szefowa SLD-owskiej młodzieżówki Paulina Piechna-Więckiewicz. Ogółem w okręgu nr 5 zarejestrowało się 105 kandydatów z 10 komitetów, w tym tak oryginalnych jak "Gamonie i krasnoludki".

Równie ciekawie wygląda to w dzielnicach. Wszędzie swoich kandydatów wystawiły SLD, PO i PiS, a także komitety lokalne, w tym Wspólnoty Samorządowe, zgromadzone wokół kandydatki na prezydenta Warszawy Katarzyny Munio, której zza pleców wystają secesjonista z SLD Marek Borowski i wyrzucony z PO Paweł Piskorski.

Białołęka: o 23 mandaty ubiega się 194 kandydatów z 5 komitetów wyborczych, Targówek: o 25 mandatów ubiega się 244 kandydatów z 6 komitetów wyborczych, Praga Północ: o 23 mandaty ubiega się 172 kandydatów z czterech komitetów.

Praga Północ - 4 komitety, 172 kandydatów (SLD - 46, PWS - 45, PiS - 44, PO - 36), 23 mandaty.

Targówek - 6 komitetów, 244 kandydatów (Mieszkańcy Bródna - 50, SLD - 48, PO - 46, WWS - 46, PiS - 44, Inicjatywy po 5), 25 mandatów.

Białołęka - 5 komitetów, 194 kandydatów (PiS - 46, PO - 43, WS Gospodarność - 43, SLD - 31, Inicjatywa - 31), 23 mandaty.

Na listach w dzielnicach znalazło się też wiele ciekawych nazwisk, często od dawna nie słyszanych. Wyborcy na Targówku mogą przypomnieć sobie o byłym burmistrzu Bogdanie Soporowskim - WS i wiceburmistrzu Kazimierzu Kurku - SLD. Pojawia się także z tej partii były przewodniczący rady Targówka Zdzisław Łomowski. Kojarzone dotychczas z lewicą nazwiska Sebastiana Kozłowskiego i Witolda Harasima odnaleźć można na listach targówkowskiej Wspólnoty Samorządowej.

Białołęka to matecznik Smoczyńskich. Te nazwiska widoczne są zarówno na listach WS Gospodarność, jak i Platformy Obywatelskiej. Na listach tej ostatniej partii nie ujrzymy znanych społeczników, jak Wojciech Tumasz, który startuje z WS Gospodarność. Natomiast na listach PiS, jak zwykle, gości Stefan Sosnowski, senior rodzinnego klanu radnych swego czasu Białołęki - on sam, Targówka (synowa Edyta) i Pragi Północ (syn Robert – odwołany burmistrz Pragi). Duże zmiany na północnopraskich listach prawicy. Na listach PiS nie ujrzymy wielu dotychczasowych radnych. Jadwiga Jeznak i Andrzej Siborenko przeszli do PO, z PiS odeszła także radna Ewa Elsner i radny Janusz Baranowski - ten ostatni zasilił PWS. PO z kolei na rzecz PiS utraciła radną Ewę Murawską, tę ostatnią partię zasiliła także dotychczasowa radna PWS Edyta Sosnowska. Tak więc z dotychczasowych radnych PWS w tegorocznych wyborach kandyduje tylko radny Jacek Wachowicz.

Stałe i stabilne są od lat listy SLD, aktualna czwórka jej radnych (Maria i Ireneusz Tondera, Anna Jurczyńska i Mariusz Borowski) walczy o reelekcję. Patria ta zarejestrowała najwięcej kandydatów we wszystkich okręgach. Może się także pochwalić największą liczbą byłych i obecnych radnych, ubiegających się o ponowny wybór, a także największą ilością kobiet na listach.


redakcja
6633