Wojciech Olejniczak na Pradze

Mimo dość kapryśnej aury, w sobotę 6 listopada odbył się spacer po Pradze-Północ kolejnego z kandydatów na prezydenta Warszawy - Wojciecha Olejniczaka. Gość zawitał na Pragę nie tylko ze swym sztabem, ale także z kandydatami na radnych, zarówno z SLD, jak i koalicyjnej w tych wyborach partii Zieloni 2004.

Zwieńczeniem spaceru po zaniedbanych, ale posiadających niepowtarzalny klimat rejonach starej Pragi było spotkanie w kawiarni Cafe Skene przy ul. Łochowskiej. Po zaprezentowaniu przez społeczników ze Związku Stowarzyszeń Praskich zagadnień zebranych w Księdze Spraw Prawobrzeżnej Warszawy był czas na wypowiedź kandydata.

Wojciech Olejniczak przyjął do realizacji zgłoszone zagadnienia, podbudowany zaangażowaniem tylu przedstawicieli lokalnych społeczności. Zgodził się na uczestnictwo w kolejnych spacerach po prawobrzeżnej Warszawie i wspieranie inicjatyw stąd płynących, bez względu na wynik wyborów. Podkreślał przede wszystkim swą wrażliwość na sprawy społeczne, w tym na problemy lokatorów domów komunalnych, osób starszych i niepełnosprawnych. W swym programie wyborczym pod hasłem: "Miasto Przyszłości. Bądźmy dumni z Warszawy!" zawarł zarówno potrzebę budowy 6000 mieszkań komunalnych, domów seniora w każdej dzielnicy, jak i parytetu 6% zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych w miejskich urzędach. Podkreślał, że z polityką na stałe związał swój los na wiele lat, co daje mu możliwość, by wytrwale i skutecznie tworzyć Warszawę przyszłości. Jak ma ona wyglądać? Będzie miała zintegrowany system ścieżek rowerowych, parki i place zabaw oraz trzy obwodnice: śródmiejską, miejską i ekspresową. W przedszkolach i żłobkach nie będzie brakować miejsc, a opieka dentystyczna i pielęgniarska powróci do szkół. Na terenie Pragi Północ Wojciech Olejniczak i SLD w nadchodzącej kadencji zamierzają aktywnie działać na rzecz modernizacji ul. Kawęczyńskiej, odnowienia zabytkowych budynków Pragi i budowy domów komunalno-socjalnych przy ul. Jagiellońskiej. Nie obyło się także bez odrobiny politycznej demagogii w wypowiedzi: "Kiedy SLD rządziło, na Pradze widać było przyspieszenie - zrewitalizowano ulicę Ząbkowską", nie uwzględniającej choćby zmian w ustroju miasta.

Choć w wypowiedzi kandydata na prezydenta Warszawy zdecydowanie zabrakło konkretów, na uwagę zasługuje deklaracja promowania rozwiązania popularnego i sprawdzonego w krajach europejskich. Polega ono na pozostawieniu do dyspozycji miasta puli np. 30% mieszkań w każdej realizowanej przez deweloperów inwestycji mieszkaniowej. Poza znaczeniem ekonomicznym, to rozwiązanie ma także szalenie ważny aspekt społeczny - unika się w ten sposób tworzenia gett. Pełny program wyborczy Wojciecha Olejniczaka znajduje się na stronie internetowej: www.wojciecholejniczak.plKr.
4599