Hanna Gronkiewicz-Waltz na Pradze

W niedzielę 7 listopada odbyło się kolejne z zaplanowanych przez Związek Stowarzyszeń Praskich spotkań z kandydatami na prezydenta Warszawy. Na spacer po praskich podwórkach i zaułkach, tym razem wybrała się urzędująca prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz ze sztabem wyborczym, przy dużym zainteresowaniu mediów. Większe odległości pokonywano zabytkowym czerwonym autobusem.

To drugie podejście do gospodarskiej wizyty na Pradze Północ. Poprzednia, choć została odwołana z powodu choroby pani prezydent, też przyniosła wymierne efekty - potencjalne miejsca spaceru pięknie posprzątano.

Tomasz Peszke z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców "Michałów", odwołując się do społecznie kontrowersyjnego projektu Trasy Świętokrzyskiej, zaapelował o budowę ulic, a nie tras przelotowych w centrum Warszawy, o miasto przyjazne jego mieszkańcom. Hanna Gronkiewicz-Waltz podziękowała za tę wypowiedź. To kierunek zawartych w haśle jej kampanii "Zmian na lepsze". Na Pragę powinno się przyjeżdżać, a nie przez nią przejeżdżać - dodała. Polemizowała jednak z przedstawionymi tezami, dotyczącymi stopnia dysproporcji w środkach planowanych w tej kadencji na inwestycje na prawym (71 mln) i lewym brzegu Wisły (ponad miliard złotych). Oczywiście, na Pradze i dla Pragi jest przede wszystkim budowane metro, dumą pani prezydent jest także Sinfonia Varsovia na ul. Grochowskiej.

Z zadowoleniem przyjęto zgodę Hanny Gronkiewicz-Waltz na utworzenie przy prezydencie miasta zespołu społecznych doradców ds. prawobrzeżnej Warszawy, co było jednym z postulatów, zawartych w Księdze Spraw.

Podniesiono także temat konieczności przedłużenia drugiej linii metra na Targówek. Węzeł przy Dworcu Wileńskim już w tej chwili jest bardzo obciążony przez ruch pasażerski. Po wybudowaniu metra ilość osób tu wysiadających znacznie się zwiększy, przy znikomej możliwości akumulacji takich potoków pieszych. To, czy metro będzie przedłużone na Targówek, czy najpierw na Bemowo, jeszcze nie zostało zdecydowane. W grę wchodzą tu zarówno kwestie techniczne, jak i finansowe - podsumowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Problem praskich kamienic i roszczeń do gruntów rozbija się o brak pieniędzy. Miasto bezpowrotnie utraciło 1 mld złotych tylko z powodu ulg rodzinnych i zmniejszenia progów podatkowych. Kolejny miliard tracimy na podatku tzw. janosikowym. Największe inwestycje tej kadencji to metro i Most Północny, i one pochłoną największe kwoty. Ale i te mniejsze trzeba skądś wziąć. Tymczasem według nowych przepisów wydatki miasta nie mogą przewyższać bieżących dochodów, co ma zapobiegać zbyt dużemu zadłużaniu się.

Urzędująca prezydent zachwalała jednocześnie obecny ustrój Warszawy. Jako samodzielne gminy dzielnice nie uzyskałyby takich środków, jakie obecnie otrzymują z budżetu miasta. Nie jest to do końca prawdą, choćby w przypadku Białołęki - dawniej najbogatszej spośród gmin warszawskich. Centralne rozdzielnictwo, jak wiadomo, nie jest też najefektywniejszym sposobem dysponowania pieniędzmi, nie sprzyja też rozwojowi samorządności. Jak zapewniła Hanna Gronkiewicz-Waltz, pomimo koniecznej dyscypliny finansowej, środki miejskie będą nadal wydawane na modernizacje szkół, przedszkoli i żłobków.

Po takich wywodach stało się jasne, że społeczne projekty przedstawione na spotkaniu, są skazane na niepowodzenie, ponieważ w większym lub mniejszym stopniu wymagają finansowania. Dało się odczuć atmosferę niemożności i nieprzystawalności dwóch odrębnych punktów widzenia problemów miasta i potrzeb mieszkańców. W tym kontekście wygłoszona przez panią prezydent ewidentnie wyborcza uwaga: "Warszawa potrzebuje sprawnych finansistów, a nie urbanistów i architektów", chyba niewielu obecnych przekonała.

Atmosferę spotkania poprawiła deklaracja radnych PO o gotowości utworzenia ponadpartyjnego klubu radnych prawobrzeżnej Warszawy. Poinformowano też o zmianie w podejściu do finansowania projektów ze środków unijnych. Preferowane będą tzw. miękkie projekty, obliczone na działania długofalowe, badawcze, edukacyjne, społeczne. Część z przedstawionych przez stronę społeczną spraw być może uda się w ten sposób sfinansować. Obszerny program Hanny Gronkiewicz-Waltz można znaleźć na stronie: http://gronkiewicz.pl/cele-2010-2014/

Księga Spraw Prawobrzeżnej Warszawy jest dostępna na stronie www.zwiazekpraski.pl w zakładce "aktualności".Kr.
6243