Nowe kino w starym stylu

Mam napisać tekst o kinie PRAHA. Nie wiem, od czego zacząć, od historii? O tym, że kino zostało zbudowane w 1948 roku? O tym, że miało socrealistyczne płaskorzeźby, o harmonii linii architektonicznej? Ale jeśli mam być szczery, nigdy mi się socrealistyczne dzieła sztuki nie podobały i nie przemawiały do mnie, a stary gmach kina PRAHA raził mnie swoją topornością. Wewnątrz było ciemno i nieprzytulnie. Przyszedłem kiedyś na seans, w kasie oddzielonej od holu akwariową szybą, ziało pustką. O tym, że ktoś tu pracował świadczyła na wpół wypita szklanka herbaty z łyżeczką sterczącą oskarżycielsko z wnętrza brązowawego płynu. Cicho, pusto, ciemno. No to stukam w ladę, wołam: "Ho - Ho" a echo odpowiada mi zwielokrotnionym głosem. Już miałem odejść, kiedy pojawiła się pani kasjerka. Wyraz jej twarzy świadczył, że musiałem przeszkodzić jej w czymś ważnym. Zgryźliwym głosem poinformowała mnie, że nie sprzeda mi biletu i patrzyła na mnie z mściwą satysfakcją. Spytałem: czemu? Bo jest zbyt mało chętnych na seans - padła odpowiedź. A kiedy będzie wiadomo, czy seans będzie? Jak przyjdzie pora-usłyszałem w odpowiedzi.

Po latach los rzucił mnie do kina PRAHA, gdzie przyszło mi pracować. Zastałem piękny, nowoczesny, przeszklony budynek, z niesamowitym wystrojem zewnętrznym oraz przytulnym, zachęcającym do wypoczynku wnętrzem. W kinie można do woli surfować po internecie dzięki darmowemu Wi-Fi, kupić sobie w barze kawę lub herbatę i rozkoszować się widokiem na ulice Floriańską, na postacie grajków albo z nostalgią popatrzeć na niegdyś jeden z piękniejszych budynków w Warszawie - Kamienicę pod sowami.

Kino ma trzy nowoczesne sale, jako pierwsze w Warszawie zostało wyposażone w projektor cyfrowy. Gramy różne filmy. Pojawiają się głośne premiery, ale również znajdą u nas Państwo filmy ambitne, dla wyrafinowanego kinomana. We wtorki filmy z cyklu "Oczami kobiet" - filmy nie tylko dla pań, ale dla wszystkich ceniących sobie inteligentne obrazy. W środy Ambitne seanse, a w czwartki męskie kino. Dla młodzieży szkolnej realizujemy program edukacyjny "SZAFA". Odbywają się u nas przeglądy, premiery, spotkania z pisarzami i wiele, wiele innych atrakcji.

Jesteśmy nowoczesnym kinem, otwartym na potrzeby widza. Wystarczy porównać ceny z innymi warszawskimi przybytkami X muzy, a wyjdzie na to, że jesteśmy najtańsi. Karta widza sprawia, że seanse u nas są jeszcze tańsze. Nasze usytuowanie w pobliżu dużych ciągów komunikacyjnych sprawia, że łatwo do nas przyjechać z każdej strony miasta. Warto tutaj przyjść i spędzić czas nie tylko na seansie filmowym, ale również oglądając wernisaż, spotykając się z pisarzami, poetami, uczestnicząc w przeglądach filmowych.

Powinienem tutaj zaznaczyć, że kontynuujemy tradycje starego kina PRAHA. Ale mając w pamięci moje dawne spotkania ze starym kinem - nie wiem, czy powinienem. Napiszę tak: kino PRAHA stoi u zbiegu ul. Jagiellońskiej z ul. Okrzei i czeka na swoich widzów.Dorota Zbińkowska
4802