A w sercu... Ojczyzna!

92 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Suwerenność nie została wywalczona w jeden dzień. Była wspólnym dziełem polityków różnych opcji: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa oraz kilkuset tysięcy żołnierzy walczących w polskich formacjach wojskowych. To im poświęcone były uroczystości, jakie miały miejsce 11 listopada w Kościele Narodzenia NMP w Płudach przy ul. Klasyków 21/23.

Obchody Święta Niepodległości, których organizatorem był burmistrz Dzielnicy Białołęka Jacek Kaznowski wraz z Radą i Zarządem, Białołęcki Ośrodek Kultury oraz proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Płudach, ks. Kanonik Mirosław Bielawski rozpoczęła uroczysta Msza Św. Uświetnił ją grą na saksofonie Robert Chojnacki. Po Mszy odbył się koncert zatytułowany "A w sercu... Ojczyzna!", na który złożyły się najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne przeplatane fragmentami poezji. Wykonawcami koncertu byli wybitni artyści polskich scen operowych, operetkowych i teatralnych, Dorota Laskowiecka, sopran, solistka Opery Śląskiej, Opery Krakowskiej oraz Teatru Muzycznego w Lublinie, Grzegorz Szostak, bas-baryton, solista Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Leszek Zduń, aktor Teatru Narodowego i Teatru Polonia w Warszawie. Artystom towarzyszyła Białołęcka Orkiestra "Romantica", a koncert prowadziła dyrektor orkiestry, Anna Barańska-Wróblewska. Wszystkie utwory instrumentalno-wokalne, które wykonano podczas koncertu, zostały specjalnie zaaranżowane na tę uroczystość przez Mikołaja Gąsiorka.

"Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć" - powiedział niegdyś Oskar Kolberg. Słowa te stały się mottem czwartkowego koncertu. Usłyszeliśmy pieśni, które towarzyszyły Polakom w ważnych momentach historii, śpiewane i lubiane po dziś dzień. Koncert rozpoczęła "Warszawianka 1831 roku", pieśń napisana przez francuskiego poetę C. F Delavigne'a pod wpływem wydarzeń Powstania Listopadowego. Muzykę skomponował Karol Kurpiński, a autorem najbardziej znanego polskiego przekładu był poeta i historyk Karol Sienkiewicz, dziadek Henryka Sienkiewicza. W tradycję powstań narodowych wpisuje się również "Ostatni mazur", zaśpiewany przez Grzegorza Szostaka.

Poza pieśniami wojskowymi, zagrzewającymi do boju, w programie znalazły się również inne pieśni z tego samego okresu, jak "Płynie Wisła, płynie", czy "Życzenie" Fryderyka Chopina, skomponowane do słów Stefana Wytwickiego. Muzyce towarzyszyła literatura. Wysłuchaliśmy fragmentu "Nocy Listopadowej" i "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Następnie wraz z wierszami Tuwima, Kasprowicza i Lechonia przenieśliśmy się w późniejsze czasy, czasy I wojny światowej i Legionów Piłsudskiego. "Tam na błoniu błyszczy kwiecie", "Rozkwitały pąki białych róż" i słynna "Kadrówka" - te pieśni znają wszyscy. "Kadrówka" opowiada historię 1 Kompanii Kadrowej. 3 sierpnia 1914 r. w Oleandrach z członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich sformowana została 1. Kompania Kadrowa, która przed świtem 6 sierpnia wymaszerowała w stronę Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne. W następnych dniach dołączyły do niej kolejne kompanie i bataliony strzeleckie stając się zaczynem I Brygady Legionów. Hymnu "Pierwsza Brygada", do którego słowa napisali T. Biernacki i A. Hałaciński wszyscy wysłuchali na stojąco podobnie jak "Roty" z tekstem Marii Konopnickiej.

Po koncercie, na terenie przykościelnym, jako ostatnia część uroczystości patriotycznych związanych z obchodami 92. rocznicy odzyskania niepodległości odbył się Apel Poległych z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po przemówieniu burmistrza Dzielnicy Białołęka Jacka Kaznowskiego nastąpiło złożenie wieńców w miejscu pamięci przez władze dzielnicy i delegacje partii politycznych.



Joanna Kiwilszo
5728