Zrób zdjęcie Pragi

Do 17 grudnia trwa drugi etap niezwykłego przedsięwzięcia, które rozpoczęło się latem. Cezary Ciszewski - dokumentalista, varsavianista, autor projektu "Miasto w komie" i siostrzanego "Praga w komie" - zorganizował dla dzieci z Pragi zajęcia z techniki realizacji filmów i reportaży przy użyciu telefonu komórkowego.

Uczestnicy warsztatów wykonali ok. 300 zdjęć. Kilkanaście z nich zaprezentowano na wystawie w Galerii Centrum Handlowego Warszawa Wileńska. Zdjęcia, opatrzone dowcipnymi podpisami, pokazywały powszechnie znane obiekty, ale także miejsca, które wzbudziły największe zainteresowanie autorów fotografii. Była "Cerkiew pod prądem", "Śpiący rycerze ze wschodu", "Stadion nie do Poznania", "Matka Boska Niebiesko-Złota z Brzeskiej o brzasku", "Guma ze Stalowej, który zawsze był z gumy i zawsze już będzie", "Na Panieńskiej pan Janek hoduje warszawianki, po nasiona przyjeżdżają aż z Mokotowa i Woli"; na oponie wyrosły kwiaty. To zdjęcia wykonane pod wpływem chwili, nie przemyślane, nie wykoncypowane - zapewnia Cezary Ciszewski. Wiem, że praskie dzieci, o których tak źle mówi się w Warszawie, mają olbrzymią wyobraźnię. Celem warsztatów jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim wyrażenie tożsamości środowisk lokalnych poprzez obraz oraz przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Zdjęcia wyglądają jak obrazy, a wykonano je telefonem komórkowym. Pokazują, że sztukę można robić własnym sumptem. Pokazują Pragę w niezwykłych ujęciach, zachęcają do oglądania obiektów odrestaurowanych i czekających na odrestaurowanie - oceniła Monika Lewczuk, rzecznik prasowy CH Warszawa Wileńska. Podczas wernisażu 17 listopada wręczono nagrody autorom najlepszych zdjęć. Aparaty fotograficzne otrzymali: Anna Stępień, Aleksandra Chmielewska i Dominik Jarczak.

"Praga w komie" jest jedną z akcji, organizowanych przez Centrum Handlowe Warszawa Wileńska wspólnie z Urzędem Dzielnicy Praga Północ. Będzie kontynuowana w formie konkursu dla wszystkich przyjaciół Pragi, na najciekawsze zdjęcia, wykonane telefonem komórkowym. Prace w formie JPG o wymiarach minimum 1200x1600 pikseli, w plikach nie przekraczających 1MB, należy nadsyłać do 17 grudnia, na adres wilenska@mediadem.pl. Dla autorów najlepszych prac przewidziano atrakcyjne nagrody, które zostaną rozdane w drugiej połowie grudnia.

Centrum Handlowe Warszawa Wileńska było partnerem akcji "II Bieg dookoła Zoo". Włączyło się w imprezy organizowane przez Urząd Dzielnicy Praga Północ: podczas Nocy Pragi - pierwszy po prawej stronie Wisły pokaz sztucznych ogni z dachu CH; podczas Kulmixtury przed Centrum odbył się maraton światowych tańców, podczas Święta Wolności - koncert zespołu Tilt. Podziękowanie za współpracę i nadzieję na jej kontynuowanie wyraził wiceburmistrz Artur Buczyński. Partnerami akcji "Praga w komie" są: Dom Kultury "Praga", Nove Kino Praha, Szpital Praski i Warszawski Ogród Zoologiczny.

W miejscu, gdzie robimy zakupy, nawiązujemy i będziemy nawiązywali dialog ze sztuką - tak Centrum Handlowe Warszawa Wileńska charakteryzuje Cezary Ciszewski. O wielu wydarzeniach kulturalnych, społecznych i edukacyjnych w CH Warszawa Wileńska oraz w praskich obiektach kultury można przeczytać w "Magazynie Wileńska". Czy inne stołeczne centra handlowe mogą się poszczycić taką formą kontaktu z klientami?


K.
5051