Tarcza dla "Czajki"

Tunele II linii metra drążone będą przez tarcze. Ich średnica wyniesie 6,3 m. Podobna, aczkolwiek mniejsza tarcza zostanie niebawem przywieziona do Warszawy w częściach. Wydrąży ona tunel pod Wisłą, w którym ułożone zostaną kolektory prowadzące z lewobrzeżnej części miasta ku oczyszczalni "Czajka" w Białołęce. Tarcza ma 5,35 m średnicy. Waży 42 t, a całe urządzenie 510 t.

1 lutego w siedzibie firmy Herrenknecht, w miejscowości Schwanau (Niemcy) zakończył się odbiór techniczny tarczy TBM. Ta sama firma przygotowuje tarcze dla potrzeb budowy warszawskiego metra.

- Wybrana przez nas technologia tubingu jest pierwszym, tak dużym projektem, w zakresie kanalizacji na skalę krajową. Średnica zewnętrzna tunelu wyniesie aż 5,35 m. Wewnątrz poprowadzone zostaną dwie nitki kolektorów o średnicy 1,6 m. Całkowita długość tunelu wyniesie ponad 1300 m - podkreślił Adam Chwieduk, członek zarządu MPWiK.

Urządzenie TBM zostanie przetransportowane w częściach przez kilkanaście samochodów ciężarowych. Ze względu na wielkość poszczególnych części, operacja ta jest nie lada wyzwaniem logistycznym: każdy transport ponadgabarytowy wymaga specjalnie wyznaczonych tras, asysty pilota, jak również konwoju policji. Przyjazd pierwszych elementów tarczy TBM zaplanowany został na 23 lutego. Kolejne transporty oraz montaż maszyny będą prowadzone sukcesywnie, aż do 5 kwietnia br. Wtedy też cały kompleks osiągnie tzw. status "ready to bore" (gotowy do pracy) i rozpocznie się wiercenie tunelu.

Wiercenie zacznie się w budowanym szybie startowym przy ul. Świderskiej, a zakończy się w szybie przy ul. Farysa (węzeł Marymoncka). Prace będą prowadzone przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. W ciągu doby powstawać będzie od 12 do 15 m tunelu.

- Doświadczenie PRG "Metro" w tarczowej realizacji tuneli metra oraz kolektorów pozwala mieć przekonanie, że temu zadaniu również sprostamy z pożytkiem dla mieszkańców Warszawy. Budowa tunelu pod Wisłą do oczyszczalni "Czajka" jest dla nas prestiżowym wyzwaniem ze względu na premierowe wdrożenie technologii TBM w Polsce – powiedział Marek Gaertig, wiceprezes PRG "Metro" sp. z o.o., lidera konsorcjum wykonawczego.

Wykonanie układu przesyłowego oraz rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków "Czajka" umożliwi oczyszczanie ścieków z centralnej i północnej części Warszawy oraz sąsiadujących gmin. Dzięki realizacji przedsięwzięcia przepustowość oczyszczalni wzrośnie niemal dwukrotnie, a wszystkie ścieki powstające w mieście będą oczyszczone, co przyczyni się do znaczącej poprawy jakości wody w Wiśle. Według podpisanej umowy, prace budowlane zakończą się do 31 grudnia 2011 r.


 
4362