Puchar Polski - eliminacją do Mistrzostw Europy

Puchar Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym, zorganizowany w dniach 25-27.02.2011 r., miał szczególne znaczenie: startujący w nim zawodnicy mieli okazję, by znaleźć uznanie w oczach trenera kadry narodowej, Ryszarda Wolnego. Stąd w Hali OSiR Dzielnicy Targówek przy ul. Ossowskiego 25 pojawiło się w sumie 114 zawodników reprezentujących 25 klubów. Byli wśród nich zarówno doświadczeni reprezentanci kraju, jak i młodzi zapaśnicy, występujący jeszcze w kategorii młodzieżowców. W tym gronie znalazł się również zawodnik organizatora imprezy - Uczniowskiego Klubu Sportowego "Zdrowy Targówek" - Michał Kosiński.

UKS "Zdrowy Targówek" skupia w swoich szeregach dzieci i młodzież. Jednak po raz trzeci otrzymał prawo do organizacji imprezy z udziałem seniorów. Zawody te zostały połączone z trzecią edycją Memoriału im. Bolesława Dubickiego. Kadra klubu, wśród której są wychowankowie znakomitego trenera, uznała, że tego typu zawody są najlepszą okazją uczczenia pamięci i pokazania młodzieży wzorca do naśladowania. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć wielu znanych wychowanków Bolesława Dubickiego. Byli wśród nich mistrzowie olimpijscy Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki, wicemistrz olimpijski Jacek Fafiński, medaliści mistrzostw świata i Europy: Andrzej Malina, Wiesław Dziadura i Sławomir Luto. Warto w tym miejscu nadmienić, iż funkcję sędziego głównego sprawował "profesor zapasów" Andrzej Supron, zaś Polski Związek Zapaśniczy reprezentowali znakomici ongiś zapaśnicy: wiceprezesi związku Leszek Ciota, Andrzej Wroński i Grzegorz Pieronkiewicz oraz sekretarz generalny PZZ Andrzej Głaz. Rzadko zdarza się, aby podczas jednej imprezy w sportach indywidualnych w tym samym obiekcie przebywało tak wielu znamienitych sportowców.

Uczestników i gości Memoriału powitał prezes UKS "Zdrowy Targówek", Roman Soroczyński. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali przewodniczący Komisji Sportu Rady m.st. Warszawy, Piotr Kalbarczyk i zastępca burmistrza Dzielnicy Targówek, Wacław Kowalski. Zawody odbywały się w siedmiu kategoriach wagowych, których zwycięzcami zostali:

* kat. 55 kg - Michał Tracz - Śląsk Wrocław;
* kat. 60 kg - Dawid Kareciński - Śląsk Wrocław;
* kat. 66 kg - Edgar Melkumov - Cartusia Kartuzy;
* kat. 74 kg - Michał Król - AKS Piotrków Trybunalski;
* kat. 84 kg - Edgar Babayan - Sobieski Poznań;
* kat. 96 kg - Damian Fedorowicz - Agros Żary;
* kat. 120 kg - Kamil Błoński - Unia Racibórz.

Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej został Olimpijczyk Radom. Co ciekawe, żaden zawodnik z tego klubu nie zajął pierwszego miejsca indywidualnie. Na drugim miejscu uplasował się Sobieski Poznań, a na trzecim - AKS Piotrków Trybunalski.

Istotnym elementem imprezy było złożenie - w asyście żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego - wieńców i kwiatów na grobie Bolesława Dubickiego, który został pochowany na Cmentarzu Bródzieńskim. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Dzielnicy Targówek i Polskiego Związku Zapaśniczego, rodzina i wychowankowie patrona Memoriału oraz reprezentanci klubów uczestniczących w zawodach.


Roman Soroczyński
4891