Pożegnanie zimy

Mrozy pójdą precz ze śniegiem i szarugą oddając pole słońcu, zieleni i świergoczącym ptakom. W naszym kinie zima była bardzo pracowitą porą. Nasze cykle "Męskie czwartki" oraz "Oczami kobiet" na stałe wpisały się w kalendarz imprez, pracowicie przyjmowaliśmy szkoły goszczące na pokazach edukacyjnych "SZAFA". Pod naszym dachem odbywały się spotkania z pisarzami, wieczorki poetyckie, wystawy prac fotograficznych i malarskich. Impreza "Urodziny Pragi" zorganizowana przez klub podróżniczy "Totutotam" wspólnie z naszym kinem przyciągnęła do nas prawdziwe tłumy.

Wiosna będzie równie pracowita. Cały czas wyświetlamy filmy o różnej tematyce i ciężarze gatunkowym. "Piraci z Karaibów" wpłyną na nasze ekrany aby grabić i łupić, a pewien kameleon ma szansę stać ulubieńcem dziecięcej publiczności. W filmie "Rango", tak ma na imię ten sympatyczny zwierzak, zostanie stróżem prawa w mieście opanowanym przez bandytów.

Niebawem Praski IV Festiwal Filmów Młodzieżowych. Jury, w ławach którego zasiadają tym roku Jan Kidawa Błoński - reżyser, oraz aktorzy: Urszula Grabowska, Agnieszka Grochowska, Maja Ostaszewska oraz Andrzej Kopiczyński - wybierze filmy godne lauru. Nagrody w postaci złotych, srebrnych i brązowych Praskich Klisz będą słusznym powodem do dumy. Udział w festiwalu był debiutem dla wielu twórców związanych z offowym nurtem naszej kinematografii.

Dla miłośników muzyki mamy wspaniałą informację. Z koncertem wystąpi u nas zespół "Marcin Wasilewski Trio", jedna z wybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia. Zespół współpracuje z Tomaszem Stańką, krajowymi i zagranicznymi gwiazdami. Zdobył wiele prestiżowych nagród.

Naszym kinie w kwietniu odbędzie się kilka wydarzeń w ramach II Festiwalu Nowej Muzyki Żydowskiej. 1-2.04 to seria koncertów różnych interesujących grup. Francuski zespół AutorYno - czyli nieokiełznany klezmer-rock-fusion. Jorgos Skolias i Oleś Duo - kontrabas, perkusja, magia barwy ludzkiego głosu i pieśni sefardyjskie. Kwartet klarnetowy "Ircha". Jak mówi lider zespołu o swoim przedsięwzięciu, to podjęcie zerwanej w czasie wojny nici muzyki żydowskiej i jej współczesne brzmienie. Daniel Kahn i Psoy Korolenko - "The Unternationale". Występ określany jest jako przez organizatorów jako miks klezmersko-kabaretowo-punkowy w wielu językach. Połączenie nieco karkołomne, ale efekt olśniewający.

W marcu mija siódma rocznica śmierci poety, prozaika i piosenkarza, postaci bardzo wybitnej i zasłużonej dla polskiej kultury - Jacka Kaczmarskiego. Któż nie słyszał przejmującej "Obławy", kto nie słyszał "Snu Katarzyny". Zespół muzyczny "Lirnik i tłum" jest zafascynowany postacią wielkiego Barda i będziemy mogli słuchać jego pieśni w wykonaniu tego zespołu, a jednocześnie na dużym ekranie olśni nas multimedialna prezentacja z prac malarskich Stanisława Dołżyka. Prace tego autora były wyeksponowane w holu naszego kina i spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych widzów.

Jednym słowem nikt nie ma prawa narzekać na nudę w naszym kinie, atrakcja goni atrakcję. Jeszcze wiele wernisaży zorganizujemy dla młodych, początkujących twórców, mnóstwo wystaw młodych plastyków i fotografów ozdobi wnętrza naszego kina. To dzięki takim właśnie wydarzeniom nasze kino staje się powoli rozpoznawalne nie tylko na Pradze, ale w całej Warszawie. Mamy najniższe ceny w Warszawie, kartę widza czyniącą bilety jeszcze tańszymi, najwyższej jakości filmy, niebanalne, przyjemne i przytulne wnętrza. Kino PRAHA - jedyne takie kino po tej stronie Wisły.


 
5224