Ekologia w sztuce

Trzecia dekada marca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2 rozpoczęła się od dwóch wydarzeń artystycznych, z różnych dziedzin sztuki. 21 marca rozstrzygnięty został konkurs plastyczny "Drzewa baśnią szumiące". Wystawę najlepszych prac oglądało liczne grono uczniów i nauczycieli z praskich szkół, którzy 23 marca przybyli na Międzyszkolny Festiwal Teatralny. Pomysł festiwalu zrodził się właśnie w tej szkole; organizacją zajmowała się 5-osobowa grupa nauczycieli i dyrektor Ewa Kazem-Bek.

Zgodnie z mottem tegorocznego festiwalu "O czym szumią drzewa ... baśnie, bajki, legendy" - baśniowym wątkom towarzyszyło przesłanie ekologiczne. "Ekobajkę z sierotką w tle", na motywach baśni Janiny Porazińskiej, zaprezentowali uczniowie z SP nr 127; baśń w 3 aktach "O krasnoludkach i niegrzecznej Marysi" - zespół z SP nr 258. Uczniowie SP nr 50, jako postacie ze znanych bajek, apelowali o ochronę świata przyrody, m.in. słowami piosenki Marka Grechuty "Zostawcie nam". W "Baśniowych dylematach na eko-tematy", z udziałem 43 uczniów SP nr 30, rozgrywała się walka między Śmiecioczarownicą a Florą; w "Ekobaśniach", zaprezentowanych przez uczniów SP nr 73, w magiczny świat wprowadzał widzów ekolog, chcący uchronić ziemię przed katastrofą.

Scenariusze spektakli, reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne - były dziełem pedagogów z danej placówki. Każda szkoła, biorąca udział w festiwalu, miała swego przedstawiciela w jury, któremu przewodniczył Maciej Gąsiorek.

Po obejrzeniu wszystkich inscenizacji jury udało się na naradę, a aktorzy z niecierpliwością oczekiwali na werdykt. Wybór był trudny; każde z prezentowanych przedstawień odznaczało się swoistym, niepowtarzalnym klimatem. Emocje oczekujących były ogromne, gdyż - zgodnie z regulaminem - zwycięzca miał być tylko jeden.

"Za widowisko, wykorzystujące postaci sceniczne i efekty działań grupowych, za zgrany i wytańczony przez wszystkich wykonawców obraz piękna natury zwany Florą, zwyciężający smętną brzydotę zwaną Śmiecioczarownicą, jury przyznało pierwszą i jedyną nagrodę spektaklowi "Baśniowe dylematy na eko-tematy" Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30. Gratulujemy zespołowego efektu, działającego niemalże multimedialnie. Szekspir mógłby mieć natchnienie dla "Snu nocy letniej" - uzasadnił werdykt, w imieniu jury, jego przewodniczący Maciej Gąsiorek.

Pani Dyrektor dodaje: "Należałoby wspomnieć, że wysoko ocenione zostało nie tylko rewelacyjne aktorstwo dzieci, ale również scenariusz autorstwa Ewy Gołby, reżyseria (Ewa Gołba i Hanna Mielczarek), oprawa muzyczna (Łukasz Owczarski, Agnieszka Czajkowska i Hanna Mielczarek), przepiękna choreografia i zjawiskowe efekty świetlne (Łukasz Owczarski), scenografia (Joanna Jankowska i Wioletta Kłos), bajeczne kostiumy i niebanalna charakteryzacja (Renata Biernacka, Hanna Mielczarek i Ewa Gołba).

W konkursie plastycznym laureatami I nagrody zostali: Sławomir Niemczyk z SP nr 258 i Julia Orłowska z SP nr 30; II nagrody: Zuzanna Szymańska z SP nr 30, Sandra Lewandowska z SP nr 30 i Zofia Brzezińska z SP nr 258; III nagrody: Martyna Kaźmierczak z SP nr 30 i Zofia Urbanik z SP nr 258. Jak nas poinformowała dyrektor Ewa Kazem-Bek, spektakl "Baśniowe dylematy na eko-tematy" będzie prezentowany w szkole na zebraniach z rodzicami. Zostanie także wystawiony w Muszli Praskiej podczas jednej z letnich imprez.


K.
5137