Apteka z bursztynową duszą

To wyjątkowa apteka, tak jak wyjątkowa jest jej właścicielka, Alina Fornal - człowiek kierujący się prawdziwą troską o pacjenta, serdeczny i wrażliwy na jego potrzeby, a w dodatku świetny fachowiec i lider środowiska aptekarzy. Apteka Bursztynowa przy Skoczylasa 10/12 funkcjonuje w tym samym miejscu już 14 rok. Tu można zawsze liczyć na fachową poradę i pomoc, a także na leki i specyfiki, które trudno kupić w innych aptekach.

Chciałabym zacząć od tego, że jestem gorącą przeciwniczką reklam leków i zwolenniczką jednolitych cen leków w aptekach - mówi Alina Fornal, właścicielka. - Pacjenci nie powinni być zmuszeni do wędrowania po mieście w poszukiwaniu niższej ceny leku. Bez tego biegania mają większą szansę uzyskania wiedzy o lekach i sposobie ich stosowania od swojego lekarza i "swojego" sprawdzonego aptekarza, który już ich zna. Martwię się, kiedy widzę, że reklamowa pani Goździkowa jest jedynym autorytetem w tej dziedzinie. Czerpanie wiedzy na temat leków z gazet, radia i telewizji i kierowanie się reklamą skutkuje tym, że pacjenci zażywają np. kilka leków, w których występuje ten sam składnik, a jego zbyt duża dawka może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu. Warto zasięgnąć naszej porady, szczególnie przy wyborze leków przeciwbólowych, ale i wielu innych. Ja i pracujący ze mną farmaceuci, staramy się zawsze porozmawiać z pacjentem, zapytać czy występują u nich - obok podstawowej choroby - jakieś inne schorzenia i na tej podstawie doradzamy lub odradzamy leki dostępne bez recepty. Wielu spośród moich klientów znam bardzo dobrze, przychodzą do mnie od lat, mam więc świadomość, na co powinnam zwrócić ich uwagę, gdy zaopatrują się w leki.

W mojej aptece, poza lekami gotowymi można się zaopatrzyć w leki recepturowe, przygotowywane indywidualnie dla pacjenta. Wykonujemy leki z antybiotykami i te nawet najbardziej złożone. To duże ułatwienie dla pacjenta, gdy lek jest specjalnie dobrany do jego potrzeb.

Wydajemy nasze leki w nowoczesnych opakowaniach, np. maści i kremy pacjenci otrzymują w pojemnikach z wygodnymi dozownikami. Mamy w aptece bardzo duży wybór specjalistycznych materiałów medycznych: środki opatrunkowe, środki do leczenia przewlekłych ran i odleżyn, plastry zastępujące szwy, a nawet praktyczne siateczki zapobiegające przywieraniu opatrunku do rany. Pacjenci mogą u nas zaopatrzyć się w refundowane pielucho-majtki. Planujemy wprowadzić sprzedaż wstrzykiwaczy do pomp insulinowych. Dla osób ze skłonnością do żylaków mamy rajstopy przeciwżylakowe, które doskonale uzupełniają terapię farmakologiczną. Bardzo wskazane dla takich osób, a także dla diabetyków, są skarpety bezuciskowe. Mamy je w kilku rodzajach i kolorach. Apteka zaopatruje pacjentów także w indywidualny, lekki sprzęt medyczny, m.in. nebulizatory, nieodzowne dla osób stosujących leki wziewne. Można je zarówno kupić, jak i wypożyczyć - za 6 zł na tydzień. Dla osób z alergiami jest w aptece seria kosmetyków bez konserwantów, z szeroką gamą produktów do twarzy, ciała, włosów, paznokci. Szczególnie interesująca jest oferta kosmetyków do makijażu dla alergików - podkłady, pudry, róże, cienie, błyszczyki, pomadki. Bardzo rozbudowany jest nasz dział aromaterapii, udzielamy klientom wyczerpujących informacji na temat zasad stosowania olejków.

W codziennej praktyce lubię polecać leki homeopatyczne, które są bardzo pomocne w rozwiązywaniu doraźnych problemów zdrowotnych, ale muszą być dobrze dobrane w zależności od objawów. Osoba chora przewlekle nie może samowolnie rezygnować z przepisanych leków na rzecz homeopatii - przypomina mgr Alina Fornal. W Aptece Bursztynowej przy Skoczylasa 10/12 spotkają Państwo prawdziwych fachowców - kompetentnych magistrów farmacji, którzy nieustannie rozwijają i pogłębiają swoją wiedzę na temat leków. Przemiła obsługa, cierpliwe doradztwo i szeroka gama produktów to atuty tej placówki, w której stali pacjenci otrzymują też magazyn Moda na Zdrowie. Wypada tylko zaprosić i gorąco polecić.


Elżbieta Gutowska
5724