Dzień Ziemi

Planeta Ziemia jest wspólną ojczyzną wszystkich ludzi, niezależnie od koloru skóry czy stanu posiadania oraz naszych "braci mniejszych": zwierząt, ptaków i innych istot. Wszystkim nam potrzebne jest do życia powietrze, woda, pożywienie i światło oraz ciepło słońca. Dlatego niezrozumiałe jest, dlaczego niszczymy nasz wspólny dom, często z chciwości, wzajemnej nienawiści czy po prostu ze zwykłej głupoty. Od wielu lat coraz więcej ludzi stara się temu zapobiec przez aktywną działalność różnych międzynarodowych i polskich organizacji, ściśle związanych z ochroną środowiska.

Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 40 lat. Zyskał on 22 000 partnerów i organizacji, którzy efektywnie włączyli się w ochronę środowiska. Ponad miliard osób uczestniczyło w ich obchodach.

Od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce. Od 1994 roku obchody Dnia Ziemi na terenie całej Polski organizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Co roku uczestniczy w tej imprezie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Głównym przesłaniem jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii i szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej rzeszy ludzi niebezpieczeństw, jakie grożą naszej planecie oraz relacji zachodzących pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i dobrobytem obywateli.

Rok bieżący Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Lasów. Szczególnie w Polsce hasło to jest bardzo aktualne, ponieważ lasy stanowią około 30% powierzchni naszego kraju. Występuje w nich aż 32 tysiące gatunków zwierząt, roślin i grzybów, czyli około 65% wszystkich gatunków spotykanych w naszym kraju.

6 maja, w ramach obchodów Dnia Ziemi, odbyła się inauguracja kampanii EKOTRAMWAJ, której celem jest edukacja ekologiczna mieszkańców stolicy. Impreza odbyła się na terenie Zajezdni R1 Wola przy ul. Młynarskiej 2. Organizatorami kampanii są Biuro Ochrony Środowiska oraz Tramwaje Warszawskie. Partnerem jest MPO w m.st. Warszawie. Dalszy ciąg akcji to przejażdżki zabytkowym ekotramwajem po Warszawie na trasie pl. Narutowicza, al. Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Waszyngtona, Wiatraczna. Odbędą się jeszcze 21 maja oraz 4 i 18 czerwca, w godzinach 11 - 17. Odjazd z pl. Narutowicza 10, 11.20, 12.40, 14, 15.20. Odjazd z Wiatracznej 10.40, 12.00, 13.20, 14.40, 16.00.

Przejazd ekotramwajem jest bezpłatny. Pasażerowie otrzymają pamiątkowe bilety. Każdy kto przyniesie 5 zużytych baterii otrzyma kupon, który będzie mógł wymienić na drzewko, krzew lub kwiatek podczas VI Finału Dni Recyklingu 11 czerwca w Parku Agrykola.


KS
4459