Maj w Kinie Praha

W kinie "Praha" jak zwykle wspaniałe filmy i mnóstwo wydarzeń kulturalnych. W tym tygodniu rozpoczęliśmy mocną premierą: "Ksiądz". To kolejny "komiksowy" film, dziejący się w innej rzeczywistości, innym wymiarze, pełen nieznanych mocy, czarów, wampirów i zwalczających ich śmiertelnie skutecznych wojowników. Obok wyświetlanego u nas "Thora" i "Sucker Pucha" film Scotta Charlesa Stewarta zapowiada radosne "odmóżdżenie". Tytułowy ksiądz nie ma nic wspólnego z duchownymi, których znamy na co dzień. To wyszkolony wojownik do walki z wampirami, posiadający niezwykłe umiejętności. Efekty specjalne, wizualność, technologia 3D, to atuty tego obrazu. Niezwykła gratka dla miłośników tego typu kina i komiksów.

Nadal gramy Szekspira na wesoło, czyli Gnomeo i Julia 3D. Ona - młoda i piękna, on - pełen młodzieńczego zapału. Zakochali się w sobie. Dzieli ich to, że należą do dwóch zwaśnionych rodów krasnali ogrodowych. Doskonałą zabawę najmłodszym i ich rodzicom zapewnia świetna animacja, dialogi, doskonała obsada i nieśmiertelna muzyka Eltona Johna. Rytuał to wciągająca historia młodego księdza, sceptyka, który trafia do watykańskiej szkoły dla egzorcystów. Nastrój grozy i doskonała rola Anthony'ego Hopkinsa to główne walory tego filmu. Wspaniała propozycja dla miłośników filmów grozy.

We wtorek cykl Oczami kobiet i wyciskacz łez "Wciąż ją kocham". Miłość, wojna, rozłąka i listy. Czy uczucie jest w stanie przetrwać tak długa rozłąkę? Film uznanego reżysera szwedzkiego Lasse Hallstroma. Jest on autorem takich filmów, jak "Co gryzie Gilberta Grape'a" czy "Czekolady" z Julette Binoche i Jonnym Deppem. Przed filmem spotkanie z Iwoną Majewską-Opiełką, autorką książki "Siła kobiecości". Rozmowę poprowadzi Karolina Maj. Uczestnicy spotkania będą mogli nabyć też książkę po promocyjnej cenie. Natomiast w czwartek jak zwykle Męskie kino, a w nim prawdziwa gratka "Kalifornia". To film z 1993 roku z Bradem Pittem, Juliette Lewis, Dawidem Duchownym. Młody autor chce napisać książkę o seryjnych zabójcach, jego dziewczyna zamierza sfotografować cieszące się złą sława miejsca. Wyruszają w podróż. Po drodze zabierają pasażera, szybko wychodzi na jaw jego prawdziwa natura ... Dominik Sena zadebiutował tym pełnometrażowym filmem. W swoim dorobku miał mnóstwo teledysków i filmów reklamowych, nagradzanych na branżowych festiwalach. "Kalifornia" w 1993 roku otrzymała International Film Critics Jury Prize (międzynarodową nagrodę krytyków filmowych) na festiwalu w Montrealu, była także wyróżniona za zdjęcia.

19 maja gratka dla miłośników kryminałów i sensacji - wieczór z Detektywem Murdochem - Szczegóły niebawem na naszej stronie. A tymczasem przyżeglują do nas piraci w filmie "Piraci z Karaibów": na nieznanych wodach kapitan Jack Sparrow brawurowo grany przez Jonny'ego Deppa i jego kolejne przygody na gorących, karaibskich morzach uwiodą nas po raz kolejny. Wspaniała bajka, w której honor i kodeks pirata stoi ponad wszystkim, doskonałe sceny pojedynków szermierczych, dowcipne dialogi - to wszystko sprawia, że wszyscy czekamy na ten film z niecierpliwością.

Skoro jesteśmy przy morskich klimatach, to będzie nas bawił "Delfin Plum" - brazylijska animacja, w której sympatyczny delfin wraz z przyjaciółmi szuka legendarnej, wielkiej fali. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Borysa Szyca, Roberta Więckiewicza i Jerzego Kryszaka.

W sobotę wernisaż młodego artysty - Marka Konatkowskiego. Uroczyste otwarcie uświetni występ zaprzyjaźnionych z malarzem muzyków. Wstęp wolny! A 30 maja kolejne wydarzenie artystyczne: występ nowojorskiej grupy Hazmat Modine.


Notowała Elżbieta Gutowska
5332