Praga dla artystów i turystów

Praga Północ bardzo szybko zdobywa zasłużony prestiż oraz uznanie wśród mieszkańców stolicy. Klimat przedwojennej Warszawy idealnie wkomponowuje się w innowacyjność projektów, które powstają w tej części miasta. Prażanie sceptycznie podchodzą jednak do pomysłowości deweloperów, jednak dla obydwu stron dobrze skoordynowana współpraca może przynieść wymierne korzyści.

Dzięki powstającym tu nowym obiektom mieszkalnym oraz rekreacyjnym, w znaczącym stopniu zwiększyło się bezpieczeństwo. W konsekwencji od kilku lat Praga przechodzi istną metamorfozę, której początki jako pierwsi dostrzegli artyści. Przedwojenne bruki, stare latarnie i wprost historyczny klimat panujący w tej dzielnicy nie pozostał bez echa dla ludzi ceniących przedwojenną architekturę oraz kulturę. Ponadto, wiele innych czynników również w znaczącym stopniu sprzyja atrakcyjności tego miejsca. Od Starówki, praską część stolicy oddziela tylko Wisła, dojazd do centrum zajmuje kilka minut, a ceny nieruchomości w wynajmie i kupnie są bardzo atrakcyjne. Rewolucyjny wpływ na poprawę wizerunku Pragi Północ miała gruntowna modernizacja Dworca Wileńskiego oraz budowa znajdującego się w jego wnętrzu centrum handlowego. Jednak nie można zapominać, jak wiele zabytków architektonicznych znajduje się w przestrzeni tej dzielnicy. Wielokulturowość, którą dopiero od niedawna można dostrzec w całej Polsce jak i również na świecie, była od dawna widziana okiem rodowitych prażan. Ostoje trzech różnych religii (katolicyzmu, judaizmu i prawosławia) odzwierciedlają się w antykach, które przetrwały do obecnych czasów.

Ciekawostką jest fakt, iż na murach katedry św. Michała i św. Floriana (która została niemal całkowicie zniszczona przez wojska niemieckie wycofujące się z Warszawy 14 września 1944 r.), utrzymały się figurki obydwu patronów świątyni. Obiekt odbudowany w całości został dopiero w 1970 r., a w 1992 r. uzyskał unikalną nazwę - Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana. Cerkiew Metropolitalna św. Marii Magdaleny, również jest jednym ze "znaków rozpoznawczych" Pragi Północ. Trzecia świątynia wysunięta jest najbardziej na północ, a jej atrybutem jest fakt, iż jest to najstarszy zachowany zabytek na Pradze, który powstał w 1644 r. Na terenie Pragi znajduje się również pierwszy pomnik, który powstał w Warszawie po II wojnie światowej w 1945 r. Nazywany jest przez mieszkańców Warszawy Pomnikiem Czterech Śpiących, jednak jego oficjalna nazwa to Pomnik Braterstwa Broni. Miał upamiętnić polsko - radzieckie sprzymierzenie, które w rezultacie pomogło zakończyć najgorszy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny. W pobliżu pomnika upamiętniającego braterstwo Polaków z Rosjanami, znajduje się również bardzo silnie kontrastujący z nim monument, którego zadaniem jest ukazanie negatywnych przeżyć, jakich Polska doświadczyła przez Rosję. Mianowicie, jest nim Krzyż Ofiar Rzezi Pragi, który powstał, by upamiętniać śmierć ponad 20000 bezbronnych mieszkańców Pragi w wyniku ataku wojsk rosyjskich 4 listopada 1794 r.

Poza wieloma zabytkami historycznymi, Praga Północ dysponuje również wspaniałym parkiem o bardzo dużej przestrzeni, a zachwyt wśród turystów na pewno wzbudzi port, który znajduje się tuż przy prawym brzegu Wisły. Pomysłów na spędzenie przyjemnych chwil w tej części Warszawy jest bardzo dużo. Amatorzy podziwiający wydarzenia kulturalne nie powinni zapomnieć o odwiedzeniu licznie występujących tu klubów, teatrów i galerii. Już niebawem odwiedzający dzielnicę goście, jak i również sami mieszkańcy, będą mogli zobaczyć Muzeum Warszawskiej Pragi, które powstaje przy ulicy Targowej 50/52.

Kapitał, którym dysponują zarządcy lewobrzeżnej części Warszawy, jest nieporównywalnie większy niż ten, który znajduje się w skarbcu po prawej stronie Wisły. Jednak inwestycje, które powstały na terenach warszawskiej Pragi w znaczącym stopniu poprawiły jej wizerunek jak i również atmosferę panującą w jej wnętrzu. Sprzyjać dalszemu rozwojowi prestiżu będzie powstanie stacji metra i prawdopodobnie najdroższy stadion na świecie.


RD
5763