Port Praski ożyje

To wyjątkowy projekt w skali europejskiej. Jest nadzieja, że spodoba się władzom stolicy i mieszkańcom. Chcemy zbliżyć miasto do rzeki, dać możliwość zamieszkania nad samą wodą - tak, między innymi, projekt zabudowy Portu Praskiego rekomendował Wojciech Piskorz, prezes zarządu "Elektrimu" na konferencji 20 lipca.

O wyjątkowości tej inwestycji mówił też Adam Pykel, prezes zarządu spółki "Port Praski", która będzie realizować projekt: "Chcemy, by to "miasto w mieście" było bardzo przyjazne i otwarte dla mieszkańców".

Miejsce fascynujące, więc i projekt fascynujący - zapewniali architekci z Pracowni "JEMS Architekci": Maciej Miłobędzki i Maciej Rydl. Prace nad realizacją tej wizji, na szacunkowej powierzchni 390 000 m2, rozpoczną się w połowie 2012 roku. Prowadzone będą etapami przez 8 - 10 lat. Na 5 ha uzyskano już ostateczne decyzje środowiskowe, na 1/3 - ostateczne decyzje dotyczące warunków zabudowy. Projektanci przygotowują wniosek o warunki zabudowy na kolejne 5 ha oraz o decyzję środowiskową na dalszy obszar.

Na terenie Portu Praskiego ma powstać nowa dzielnica, składająca się z 4 części o różnych, wzajemnie uzupełniających się funkcjach. Handlowo-biznesowe CITY zbudowane będzie w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego PKP Stadion i Metro Stadion Narodowy. Tu dominować będzie zabudowa wysokościowa (najwyższy wieżowiec - 160 m), komercyjna i handlowa; luksusowe apartamenty na najwyższych kondygnacjach, hotel, galerie handlowe, usługi sportu, szkoła.

W dawnych dokach portowych nad wodą powstaną DOKI: apartamenty mieszkalne klasy premium z własną przystanią, kancelarie prawne i notarialne, ekskluzywne butiki, gastronomia. Nad wodą będą, wyłożone drewnem, bulwary z atrakcyjnymi usługami; w budynkach o przyjemnej wysokości - na parterach lokale usługowo-handlowe. Na styku z dzielnicą DOKI powstanie miejsce spotkań, zakupów, koncertów.

Jako pierwsza realizowana będzie część inwestycyjna, nazwana NOWĄ PRAGĄ. Tu będzie zabudowa kwartałowa, ulice prowadzące w kierunku portowego bulwaru; apartamenty klasy średniej.

W części nazwanej MEDIA PARK powstanie obiekt, wkomponowany w otaczający go park, położony nad samym basenem Nowego Portu Praskiego. Będzie pełnić funkcje targowe, wystawiennicze i rekreacyjne. W centrum znajdzie się amfiteatr i multimedialna galeria, a także plaże, boiska do siatkówki plażowej, a w zimie lodowisko i galerie rzeźb lodowych.

Władze Warszawy są przychylne koncepcji, by wybudowana tu została kładka pieszo-rowerowa, która połączy dwa brzegi Wisły. Inwestor przewiduje, że w Porcie Praskim może zamieszkać ok. 100 tysięcy osób. Na pytanie o koszty odpowiada: za wcześnie kalkulować, pokaże to postępowanie przetargowe; koncepcja może się zmienić. Uspokaja obawy o występowanie problemów geologicznych: tam, gdzie mają być wieżowce - grunt jest stabilny. Rzeki nie trzeba regulować. Miasto jest po przetargu na bramę przeciwpowodziową. Inwestor "włącza się" śluzą, która zabezpieczy Pragę przed zalaniem (co roku zdarzają się podtopienia).

Zdaniem architektów, Port Praski ma szansę stać się trzecim centrum stolicy, obok centrum turystycznego (Stare Miasto) i biznesowego (otoczenie Pałacu Kultury i Nauki) oraz nową wizytówką Warszawy.


K.
5005