Tramwaje zjeżdżają z Targowej

Budowa metra wkracza na Pragę. Rozpoczynają się prace przygotowawcze do budowy stacji Dworzec Wileński. W związku z tym, od 1 października wyłączony został ruch tramwajowy na ul. Targowej, na odcinku od Dworca Wileńskiego do ul. Kijowskiej. Tramwaje wrócą tam dopiero po zakończeniu budowy stacji podziemnej kolei.

Remontowany będzie odcinek torów tramwajowych od ul. Kijowskiej do Białostockiej. Trzeba podkreślić, że roboty będą prowadzone tylko na odcinkach, które nie będą rozbierane na czas budowy metra na Pradze. Dodatkowo, w czasie robót tramwajowych, wykonane zostaną przebudowy na ul. Targowej konieczne do wprowadzenia nowej organizacji ruchu w rejonie pl. Wileńskiego – przejazdy przez ul. Targową oraz sygnalizacja świetlna.

Na trasy objazdowe zostały skierowane linie: 3, 8, 20, 22, 25, 26 i 28. Nowy układ tras tramwajowych na prawym brzegu Wisły uwzględnia także trwające prace torowe w al. Zielenieckiej. W czasie wyłączenia ruchu tramwajowego uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa Z-1, kursująca między Dworcem Wschodnim i Nowolipkami. Autobus będzie kursował tylko do momentu wprowadzenia nowej organizacji ruchu w rejonie pl. Wileńskiego, czyli do 15 października. Potem zostanie zastąpiony przez nową linię 226.

Szczegółowe zmiany:

linia 3: GOCŁAWEK ... Targowa - Kijowska - Kawęczyńska - KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA
linia 8: OS. GÓRCZEWSKA ... al. Waszyngtona - WIATRACZNA
linia 20: ŻERAŃ FSO - Jagiellońska - Ratuszowa - Targowa - al. Solidarności ... BOERNEROWO
linia 22: PIASKI ... al. Waszyngtona - Grochowska - Targowa - Kijowska - DW.WSCHODNI
linia 25: BANACHA ... al. Waszyngtona - WIATRACZNA
linia 26: OS. GÓRCZEWSKA ... al. Solidarności - Targowa - 11 Listopada - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska – ANNOPOL
linia 28: KOŁO ... rondo Starzyńskiego - Starzyńskiego - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska - Annopol - ŻERAŃ WSCHODNI
linia 7: utrzymanie zawieszenia kursowania linii
linia Z-1: DW.WSCHODNI (KIJOWSKA) - Kijowska - Targowa - al. Solidarności - Andersa - Nowolipki - al. Jana Pawła II - NOWOLIPKI - al. Jana Pawła II - al. Solidarności - Targowa - Kijowska - DW.WSCHODNI (KIJOWSKA) Zmiany przystankowe:

Zawieszone przystanki tramwajowe: KIJOWSKA 04, DW. WILEŃSKI 07, 10, 11 i 12, ZĄBKOWSKA 03 i 04. Utrzymane zawieszenie przystanków tramwajowych: AL. ZIELENIECKA 07, 08 i 09, RONDO WASZYNGTONA 07, 08 i 09.

Dla linii autobusowych: 135, 166, 138, 509 i 517 uruchomione zostaną przystanki stałe: KIJOWSKA 51 i 52 (ul. Targowa przy ul. Kijowskiej). Dodatkowo będą obowiązywać przystanki: ZĄBKOWSKA 01 i 02 (dla linii 509 i 517 jako stałe), PL. HALLERA 01 i 02 (dla linii 509 jako warunkowe). W przypadku korzystania z przejazdu łączonego (linie podstawowe, których trasy uległy zmianie + linie zastępcze):

- bilet jednorazowy skasowany w jednym z pojazdów tych linii zachowuje ważność w drugim, jak również w pojazdach, których trasa pokrywa się z trasą linii zastępczych

- bilet 30-dniowy imienny ważny na jedną linię, której trasa została czasowo zmieniona, zachowuje ważność w pojazdach linii zastępczej uruchomionej w jej zastępstwie oraz w pojazdach linii kursujących na odcinkach ściśle pokrywających się z podstawową trasą linii oznaczonej na tym bilecie.


 
5046