Tłusty problem

Ziemista, błyszcząca, z rozszerzonymi porami, które są widoczne pomimo zastosowania pudru - tak wygląda tłusta skóra. Problem dotyka wielu kobiet, szczególnie młodych, w okresie dojrzewania i nieco starszych, w wieku okołomenopauzalnym. Zdarza się, że tłusta cera towarzyszy kobietom przez całe życie. Czy można zmienić ten stan rzeczy, jak walczyć z efektami przetłuszczającej się skóry twarzy - pytamy Annę Milewską - Merrill, kosmetyczkę i wizażystkę.

Niestety, tłustej cery nie można zmienić, rodzimy się z pewnymi predyspozycjami. Bywa i tak, że po okresie dojrzewania problem skóry łojotokowej mija albo cera staje się mieszana. Na pocieszenie warto zauważyć, że tłustej cery mniej imają się zmarszczki. Niestety tłusta skóra jest bardziej podatna na powstawanie fałd – ze swojej natury jest grubsza niż w przypadku cery suchej czy normalnej. Tłustej skórze towarzyszy często skłonność do powstawania zaskórników, zarówno tych otwartych, ciemnych jak i zamkniętych, mających postać grudek w kolorze skóry lub nieco od niej jaśniejszych. Tłusta cera zdecydowanie bardziej daje się we znaki zimą i wczesną wiosną, kiedy mniej przebywamy na świeżym powietrzu i nie wystawiamy twarzy na działanie promieni słonecznych, które - oczywiście nie w nadmiarze – osuszają skórę i sprzyjają zamykaniu się porów. Pomimo iż wśród dermatologów przeważa dziś pogląd, że zjawisko tłustej cery nie jest uzależnione od tego co jemy, pozwolę sobie nie zgodzić się z tą teorią. Pytam moje klientki o dietę i niemal zawsze okazuje się, że nasilenie wystąpienia przykrych następstw łojotokowej skóry zależy od tego, co jedzą. Tłuste potrawy, słodycze w nadmiarze, brak warzyw i owoców w diecie - to musi skutkować złą kondycją skóry w ogóle, zaś skóry twarzy w szczególności. Fatalny wpływ na skórę - z tą tezą nikt nie polemizuje - wywiera palenie papierosów i picie alkoholu. Dym papierosowy pobudza do działania gruczoły łojowe i nasila się efekt przetłuszczania.

Pielęgnacja tłustej cery nie jest prosta, wymaga szczególnej dbałości. Warto zacząć od tego, by dać skórze pooddychać. Jeśli nie musimy stosować ciężkich podkładów i pudrów zrezygnujmy z tego. Tłusta skóra znacznie lepiej reaguje na lekkie podkłady - w postaci musu i półprzepuszczalne pudry translucentne. Jeśli w weekendy możemy zrezygnować z makijażu zróbmy to. Skóra odpocznie. Tłusta cera wymaga oczyszczania, trzeba więc stosować dwa razy w tygodniu maseczki peelingujące i kilka razy w tygodniu ziołowe maseczki odżywcze - można skorzystać z gotowych, można dobrać składniki samemu. Na koniec podam kilka przykładów maseczek odpowiednich dla cery tłustej. Do pielęgnacji używamy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla tego rodzaju skóry. Odpadają tłuste kremy i mleczka, zatykają pory i sprzyjają powstawaniu zaskórników. Tonik również musi być odpowiednio dobrany. Nie polecam stosowania toników na bazie alkoholowej. Wprawdzie działają bakteriostatycznie, jednak mogą nadmiernie wysuszać skórę i sprzyjać powstawaniu odczynów alergicznych. Odpowiednie będą toniki ziołowe zawierające krzemionkę, cynk, witaminę B6 i wyciągi z wierzby białej, cyprysu, arniki, jemioły. Tłusta cera wymaga wizyt u kosmetyczki. Wprawdzie na rynku są dostępne plastry usuwające zaskórniki, ale są one skuteczne wyłącznie w przypadku zaskórników otwartych i to też nie do końca. Kosmetyczka fachowo usunie wszystkie rodzaje zaskórników i zastosuje zabiegi zamykające pory, dotleniające skórę, poprawiające mikrokrążenie, nawilżające, złuszczające naskórek . Nie próbujmy same mechanicznie usuwać zaskórników - może się to zakończyć stanem zapalnym. Warto rozważyć wizytę u dermatologa w celu zastosowania peelingów chemicznych. Niestety, wszystkie te zabiegi nie zapewniają pozbycia się problemu zaskórników raz na zawsze. Dość szybko tworzą się nowe i znów musimy z nimi walczyć. A teraz obiecane przykłady maseczek, które możemy skomponować same. Wybielająca - dwie łyżki soku z ogórka mieszamy z 3 dag drożdży, nakładamy na twarz na 15 - 20 minut. Zamykające pory i bakteriobójcze - łyżkę roztartego na proszek suszonego skrzypu polnego mieszamy z łyżką drożdży i niewielką ilością wody, nakładamy na twarz na 20 - 25 minut. Dokładnie zmielone płatki owsiane mieszamy z łyżką skrzypu roztartego na proszek, odrobiną wody i kilkoma kroplami soku z cytryny. Nakładamy na 15 minut.

I na koniec kilka rad. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji tłustej cery muszą być starannie dobierane i przeznaczone wyłącznie dla tego rodzaju skóry. Polecam kremy nawilżające na noc, emulsje nawilżające i matujące na dzień. Zrezygnujmy całkowicie z tłustych kremów na bazie wazeliny, olejów i wosków. Jak zawsze polecam spacery, aktywność fizyczną i zmianę diety. Zamiast słodyczy i mięs - owoce i warzywa.


Notowała Elżbieta Gutowska
6591