Przychodnia dla Zwierząt

Potomstwo

Proszę Szanownych Państwa, w polityce Chińczycy i Rosjanie trzymają się mocno. W naszej nikt z nikim nie trzyma i wydaje się, że niedługo będziemy z tego powodu gorzko płakać. W każdym razie na przewrót majowy jest za późno, bo za pasem wrzesień, a i polityka klasy Piłsudskiego w gronie coraz mniej szacownym nie uświadczysz.

W naszych zwierzęcych sprawach opowiem o wychowywaniu szczeniąt i kociąt. Skoro urodziły się młode, których nie chcemy, a mimo usilnych starań nie możemy znaleźć potencjalnych chętnych, z bólem serca zalecam jak najwcześniejszą eutanazję i umówienie się z lekarzem weterynarii na optymalny termin sterylizacji. Jeżeli musicie, zróbcie ten zabieg w ciągu 3 pierwszych dni po porodzie.

Dla tych, dla których pojawienie się nowych istot na świecie jest powodem do dumy i radości, przeznaczam dalszą część felietonu. W całym okresie karmienia piersią należy kontrolować stan gruczołów mlekowych. Poprzez omacywanie można poszukiwać miejsc bolesnych, zgrubień i podczas delikatnego ucisku sprawdzić, czy wycieka mleko i sprawdzać jego wygląd. Częstą przypadłością poporodową jest zapalenie listew mlecznych. Charakterystyczne objawy to wzrost temperatury, odchodzenie matek od potomstwa, zaczerwienienie skóry i sutków. Biegunki u maluchów i popiskiwanie często wynika z głodu. Mleko z pakietów objętych stanem zapalnym nie nadaje się do spożycia. Jest często zwarzone, niesmaczne i zawiera nadmierną ilość bakterii. Patologiczne gronkowce i paciorkowce zarażają delikatny i nieodporny przewód pokarmowy potomstwa. Jest to stan do podjęcia natychmiastowej kuracji.

Właściciele często pytają mnie o wyciek z dróg rodnych. W większości przypadków, mimo mało interesującego wyglądu, jest prawidłowy. W początkach lekko krwisty, zielonkawy nawet czarny może świadczyć o obecności nieodklejonego łożyska. Niepokój powinien budzić zmieniony zapach. Po porodzie szyjka macicy jest otwarta dość długo, aby dać narządowi czas na dokładne oczyszczenie się i przygotowanie do następnego cyklu i niewykluczonego powtórnego macierzyństwa. Pojawienie się wycieku o wyglądzie budyniu lub śmietany najczęściej połączonego ze wzrostem temperatury jest wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z lekarzem weterynarii.


 
4128