Przychodnia dla Zwierząt

Resocjalizacja

Proszę Szanownych Państwa, kogo z Was interesuje piłka nożna? Doprawdy nie wiem, dlaczego pompujemy miliony naszych podatkowych złotówek, aby nie oglądać polskich rozgrywek ligowych lub oglądać porażki polskiej reprezentacji.

Liga jest na żenująco niskim poziomie i nie wywołuje żadnych emocji. Wynik był z góry ustalony. „Lewe” pieniądze z zakładów piłkarskich płynęły do umówionych kieszeni. Antagonizmy regionalne w imię koloru szalika wciąż zabijają mózgi i konkretnych młodych ludzi. Aliści, czipsy i piwo można spożywać bez PZPN i reklam. Bez PZPN można też ryczeć wniebogłosy, bluźnić i wzniecać burdy. Policja spałuje łobuziaków jak zwykle przy każdym przekroczeniu prawa.

Dlatego wszystkich kibiców i kiboli zachęcam do bojkotu kolesiowego tworu i grania w autentyczny football poza stadionami. Jak ja kiedyś. PZPN, który sam się wybrał na Lato za społeczne pieniądze, moim zdaniem utracił resztkę zdrowego rozsądku społecznego i instynktu samozachowawczego. Prywatne sprawy robi się za własne pieniądze i to nie jest grzech. Ale za społeczne, to co innego. Wymagana jest do tego uczciwa i mądra główka.

Radość z mądrej główki może mieć inny wymiar. Radość może być efektem oglądania socjalizacji szczeniąt. Na to pojęcie składają się chęć poznania, chęć do działania i wszelakie emocje. Socjalizacja to także współdziałanie i twórcze znajdywanie się w grupie. Ze zwierzętami nie możemy bezpośrednio porozmawiać. Możemy jedynie obserwować zwierzęcy język gestów. Zwierzęta bowiem mówią gestami. My, ludzie. mamy też pozawerbalny język naszych ciał. Ci którzy odkryli i nauczyli się tego subtelnego przekazu, znani są jako zaklinacze węży czy zaklinacze koni, a u nas ci, którzy od pierwszego wejrzenia rozumieją drugiego. Wbrew pozorom nie potrzeba żadnego zaklinania, aby dogadać się z własnym pupilem. Od nas, ludzi, zwierzaki także wymagają chęci do socjalizacji. Jeszcze raz powtórzę: na człowieczeństwo nasze składają się chęć do poznania, chęć do działania i wszelakie emocje z opiekuńczością, życzliwością, odpowiedzialnością i zmysłem obserwacji. Dzięki nim - zwierzakom możemy dowiedzieć się wiele o sobie i tych, którzy nas otaczają. Podwyższona świadomość dzięki psom – bezcenne!


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4168