Przychodnia dla Zwierząt

Może być gorąco

Proszę Szanownych Państwa, jak się macie po długim świątecznym? Oprócz moich imienin mogliśmy celebrować Święto Pracy, Święto Flagi Narodowej i Święto Konstytucji 3 Maja. Bardzo narodowe daty. Moje myśli wędrują do byłych kopalni, byłych stoczni i jeszcze istniejącego narodowego przewoźnika w powietrzu LOT. Jak gierkowskie pochody wspominam wielkie polityczne i polityków zainteresowanie tymi firmami. Szanowni, przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego, pamiętajcie, że politycy są w stanie doprowadzić każde przedsiębiorstwo do ruiny kierując się dobrem narodowym. Pamiętajcie!

A w przyrodzie mamy perspektywę pandemii grypy określanej jako "świńska". Wirus skatalogowany jako H1N1.

Wirusy grypowe z natury mają dużą plastyczność i zdolność do pasaży. W praktyce oznacza to, że praktycznie każdego roku musimy się zabezpieczać nową szczepionką, ponieważ wygląd wirusa dla przeciwciał powstałych w poprzednim sezonie nie jest znany i może powodować chorobę. Pasaż to nabywanie zmienności immunologicznej na innych gatunkach, najczęściej z efektem podwyższonej zjadliwości. Pamiętamy nie tak dawne zagrożenia ze strony ptasiej grypy. Podobnie jest z trzodą chlewną. Świnki metabolicznie są gatunkiem bardzo nam bliskim. Dlatego zarażanie trzody przez zagrypioną obsługę chlewni wcześniej czy później musiało się tak skończyć. Po chwili namysłu nie mam podejrzeń o nową broń biologiczną świadomie lub nieświadomie rozsianą w Meksyku.

W Meksyku właśnie zaczynają umierać ludzie zarażeni wirusem o cechach grypy ludzkiej, ptasiej i świńskiej. Oto cechy mutacji i pasażu. Okazało się, że wirus roznosi się pomiędzy ludźmi, ma zatem szansę i potencjał, aby wywołać pandemię, czyli zachorowalność na poziomie globalnym u ludzi, ptaków i świń.

Rada pierwsza - unikajmy spożywania mięs i przetworów mięsnych nieprzetworzonych termicznie lub przetwarzanych w temperaturze poniżej 70 C. np. kiełbasy spożywajmy na gorąco - po ugotowaniu z wodzie, mikrofali czy z patelni.

Po ogłoszeniu w mediach obecności zachorowań ograniczmy obecność w miejscach publicznych, takich jak dworce lotnicze, kolejowe czy autobusowe. Miejmy przygotowane maseczki na twarz i jakikolwiek preparat odkażający w formie spray lub lotion do odkażania dłoni.

Chrońmy osoby starsze lub przewlekle chore z cechach obniżonej odporności (immunodepresji) przed bytnością w miejscach potencjalnie sprzyjającym zakażeniu. Zaopatrzmy się w leki typowo przeciwgrypowe o jak najdłuższym terminie ważności.

I to co najważniejsze - zachowajmy rozsądek i kontakt ze specjalistami. Prawdopodobieństwo paniki jest tak wysokie, jak skala zagrożenia pandemią. W sześciostopniowej skali osiągnęliśmy 5. Może być gorąco tego lata.

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4683