Przychodnia dla Zwierząt

Ostrzeżenie

Proszę Szanownych Państwa, na potwierdzenie toksycznych związków polityków i gospodarki chciałbym poinformować, ze handel paliwami w Polsce przestał się opłacać. Nafciarska spółka w rękach PKN Orlen notuje straty. Marzę o tym, aby kolejny prezes podwyższający ceny benzyny zapewnił kobiecinę handlujacą pietruszką na bazarze, że pobieranie pensji powyżej 10 tysięcy miesięcznie przy kosztach przewyższających dochód jest normalne. Jestem pewien, że światowe ceny nasion pietruszki, opady deszczu, ilość kalorii emitowanych przez słońce w ostatnich latach pogorszyły się znacznie. Marzę o tym, aby handlarka pocieszyła prezesa informacją, że mimo pogarszającej się koniunktury czy wręcz załamania pietruszkowego rynku i tak "wyciąga dyszke tysków" co miesiąc, a jej lamborghini jest jeszcze w dobrym stanie, dzięki czemu jest w stanie dowieźć towar z pola szybko i tanio.

Bardzo przepraszam za pietruszkową abstrakcję, ale z Orlenem to prawda. Dziś chciałbym napisać kilka słów na temat bardzo, podkreślam, bardzo ważny! Proszę Szanownych Państwa, nadchodzą jedne z najgorszych miesięcy dla psów i ich opiekunów. Mamy w światku weterynaryjnym jeden z największych skandali dotyczących obrotu lekami.

W najbliższych dniach ja i moi koledzy po fachu weterynaryjnym w całej Europie zostaniemy pozbawieni leku stosowanego w terapii pokleszczowej babeszjozy. Z informacji otrzymywanych z hurtowni weterynaryjnych wynika, że cala partia leku produkowanego przez firme Schering-Plough została wycofana z obrotu. Firma Schering-Plough nie raczyła uzasadnić zaistniałego stanu rzeczy. Tzw. czynniki oficjalne za przyczynę podają źle zredagowaną ulotkę.

Napisałem wcześniej - skandal - ponieważ ulotka dołączana do tego leku od początku jego istnienia ma polskim rynku poza sugerowaną dawka na 20 kg masy zwierzęcia nie zawierała najważniejszych informacji o klinicznym działaniu tego leku, preparatach znoszących jego niekiedy śmiertelne działanie. Lekarze weterynarii, jako ludzie myślący, dość szybko nauczyli się umiejętnie stosować preparat i ręczę Państwu, że ulotka od wielu lat nie jest przez nikogo z nas czytana.

Dodam po gospodarsku, że preparat Scheringa nie jest jedynym terapeutykiem na babeszjozę, aliści dodam, że preparat Scheringa jest jednym do niedawna dopuszczonym lekiem do leczenia babeszjozy w Polsce. Tak własnie działa układ monopolu.

Za chwile będziemy bezradni. Lekarze weterynarii zostali zobowiązani przez Powiatowych Inspektorów Weterynarii do zwrotu posiadanych zapasów do miejsca ich zakupu.

Proszę, pilnujcie Państwo aplikacji preparatów przeciwkleszczowych. Stosujcie większą o 20% dawkę na masę ciała psiaków i skróćcie okres pomiędzy dawkami do 20 - 25 dni. Konsultujcie się ze swoimi lekarzami weterynarii.

Bardzo też proszę o przesyłanie na adres redakcji NGP informacji o kosztach kuracji zwierząt chorych na babeszjozę. "Primum non nocere" w tym zdaniu przysięgi lekarskiej nie ma i nie może być nigdy słów - "kasa i spekulacja".

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4960