Świętowanie 35-lecia

28 maja Oddział Miłośników Bródna Towarzystwa Przyjaciół Warszawy uroczyście obchodził 35-lecie. Spotkanie w ratuszu Targówka zaczęło się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, którego tekst i muzykę napisała Regina Głuchowska. Przypomniano założyciela Oddziału Ryszarda Szołwińskiego (prezes od czerwca 1982 r. do stycznia 2003 r.) oraz Lechosława Zakrzewskiego (prezes od stycznia 2003 r. do maja 2007 r.). Głos zabrała aktualna prezes Regina Głuchowska.

Dorobek oddziału to m.in.: ocalenie od zapomnienia wielkich postaci, tradycji, zabytków Targówka dla przyszłych pokoleń, prowadzenie działalności pamiętnikarskiej, wydawniczej, kształtowanie postaw obywatelskich wśród dzieci i młodzieży. Do osiągnięć oddziału należą: konkurs „Warszawa w kwiatach”, odrestaurowanie na Cmentarzu Bródnowskim 150 grobów i sarkofagów z XIX i XX wieku, wydanie książki „Bródno i okolice w pamiętnikach mieszkańców” (I tom w r. 1995, II – w 2001), współorganizowanie w 1999 r. Międzyszkolnej Olimpiady wiedzy o Targówku, organizowanie plenerów, wystaw i wycieczek po Warszawie dla uczniów szkół na Targówku, odsłonięcie w 2007 r. przed DK „Świt” obelisku ku czci praskich kolejarzy.

Na jubileuszowym spotkaniu głos zabrali m.in.: senator Marek Borowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Krzysztof Miszewski, wiceburmistrz Paweł Michalec, którzy przypomnieli ważne wydarzenia i przekazali serdeczne podziękowania osobom, które działały i działają w Oddziale Przyjaciół Bródna TPW. Przypomniano, że Towarzystwo Przyjaciół Warszawy łączy, a nie dzieli społeczności i pokolenia. Zasłużeni działacze otrzymali dyplomy. Z inicjatywy Zarządu Głównego TPW sztandar Towarzystwa Przyjaciół Bródna został odznaczony medalem Krystyny Krahelskiej

Po koncercie kwartetu instrumentalnego uczestnicy spotkania podzielili się jubileuszowym tortem. Wszyscy otrzymali książkę z wspomnieniami „Moje życie  w powojennej, zrujnowanej Warszawie od 1945 roku”. Można się z nią zapoznać w redakcji „Nowej Gazety Praskiej”.       
 

K.