Park Rzeźby na Bródnie

Sztuka w przestrzeni zielonej

Park Rzeźby na Bródnie to coś absolutnie wyjątkowego. Wspominają o nim w zagranicznych przewodnikach. Nie brakuje zainteresowanych obcokrajowców chcących poznać to miejsce. W tym roku Park Rzeźby obchodzi 10-lecie. Z tej okazji będzie wiele ciekawych wydarzeń, mnóstwo niespodzianek i niebanalnych pomysłów.

Park Rzeźby, usytuowany w Parku Bródnowskim, to realizacja wizji znanego artysty Pawła Althamera, mieszkańca Bródna. Przed dziesięcioma laty postanowił utworzyć na tym osiedlu, które trudno uznać za raj dla nietuzinkowych działań, miejsce niezwykłe, zachęcające do codziennego kontaktu ze sztuką współczesną. Doszedł do wniosku, że to się uda, ponieważ wcześniej współpracował artystycznie z mieszkańcami Bródna, dostrzegł otwartość na nowe rozwiązania.
Do współpracy przy tworzeniu Parku Rzeźby zaprosił znanych polskich i zagranicznych artystów. Co roku Park Bródnowski wzbogacał się o jedną rzeźbę. Pierwsze były „Krata” Moniki Sosnowskiej i „Raj” Pawła Althamera, a potem m.in. „Bródno” Jensa Haaninga.

Od początku Park Rzeźby, jako projekt niebanalny, jest wciąż zmieniającą się wystawą sztuki współczesnej pod gołym niebem, którą widzowie mogą oglądać przez całą dobę. Wszystkie prace, choć znajdują się w parku, są częścią kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Weneckie Biennale na osiedlu

Na 10-lecie Parku Rzeźby jego pomysłodawca zdecydował razem ze współorganizatorką tegorocznego wydarzenia - Goshką Macugą, polską artystką od wielu lat mieszkającą w Londynie, że park nie wzbogaci się o kolejną rzeźbę, lecz od 23 czerwca do 1 lipca br. całe osiedle Bródno stanie się wystawą sztuki współczesnej, podkreślającej specyfikę miejsca: istniejące sytuacje, obiekty wszelkiego rodzaju, różnorodne lokalne inicjatywy, architekturę.

To nie będzie wystawa w tym najbardziej znanym rozumieniu słowa, podobnie jak Park Rzeźby nią nie jest. Ta ekspozycja obejmie liczne elementy osiedla: poczynając od witryn sklepowych, poprzez balkony, ogródki przyblokowe, boiska szkolne, a nawet wnętrza prywatnych mieszkań.

Oboje artyści zatytułowali tegoroczną wystawę Weneckie Biennale na Bródnie, nawiązując do najstarszego i najbardziej znanego cyklicznego wydarzenia artystycznego na świecie, jakim jest Biennale Sztuki w Wenecji, podkreślając tym samym rangę osiedlowego wydarzenia. To jest naprawdę powód do dumy.

Biennale wykorzysta tradycyjne sposoby promocji wydarzeń, które stosuje się we współczesnym muzealnictwie, dzięki czemu można podkreślić rangę poszczególnych obiektów czy zdarzeń. Będzie zatem i katalog, i podpisy, a także oprowadzanie z przewodnikiem, strona internetowa wydarzenia, a nawet… zapowiedź filmowa.

Warto wspomnieć o niezwykłym elemencie jubileuszowego programu Parku Rzeźby na Bródnie. Jest nim współpraca z siostrzanym centrum sztuki i parkiem rzeźby w Sylhet w Bangladeszu o nazwie Srihatta. Powstało w 2016 roku, a pierwszym eksponatem była instalacja Pawła Althamera. W tym roku w Sylhecie powstanie rzeźba Moniki Sosnowskiej. Artystka wykorzysta niezrealizowany projekt dla Bródna z 2009 roku.

Więcej o Parku Rzeźby na stronie: park.artmuseum.pl/pl/wydarzenia
Wkrótce podamy program Weneckiego Biennale na Bródnie.

Jolanta Zientek-Varga
Fot. autorka