Wyjątkowa noc w praskiej Bazylice

Tegoroczna, jubileuszowa 15. Warszawska Noc Muzeów obfitowała w szereg atrakcji zorganizowanych przez ponad 240 warszawskich placówek muzealnych, kulturalnych, świątyń, czy urzędowych gmachów. W tym roku do grona debiutantów w cieszącej się ogromnym zainteresowaniem warszawiaków akcji, dzięki staraniom m.in. społeczników z Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów” oraz Oratorium im. św. Jana Bosko, dołączyła Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.

Wzorowana na rzymskiej Bazylice św. Pawła za murami świątynia została wybudowana dzięki fundacji księżnej Marii Radziwiłłowej w latach 1907-1923. W okresie międzywojennym uchodziła za największy kościół przedwojennej Warszawy. W ponad stuletniej historii gościła w swoich murach trzech papieży. Od 1931 r. kościołem opiekują się salezjanie, realizując oprócz działalności duszpasterskiej, dzieła wychowawcze i charytatywne.

W trakcie Nocy Muzeów ok. 300 osób, które z różnych części Warszawy przybyły na Pragę specjalnie, by odwiedzić świątynię, którą papież Pius XI nazwał „najpiękniejszym kościołem w Polsce”, miało szansę poznać historię budowy Bazyliki, dowiedzieć się, co przedstawiają zdobiące michałowski kościół malowidła i wejść do niedostępnych na co dzień miejsc, takich jak chór czy taras nadwieszony nad kolumnami wkomponowanymi w fasadę świątyni. W rolę przewodnika wcielił się Krzysztof Michalski z PSM Michałów, jeden z inicjatorów włączenia michałowskiej świątyni do akcji. Oprócz wnętrza kościoła wszyscy przybyli mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić działające przez Bazylice oratorium i zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjno-kulturalną świadczoną w tym miejscu.

Duże zainteresowanie wydarzeniem jest dobrym prognostykiem na kolejny rok, zwłaszcza, że inicjatorom akcji ze środowisk świeckich i parafii bardzo zależy na tym, by zwrócić uwagę samych mieszkańców oraz osób odwiedzających Pragę na potencjał tkwiący w Bazylice i jej otoczeniu.
 

BJ