Jubilatka z Otwockiej skończyła 90 lat 

 Uroczystą mszą świętą odprawioną w michałowskiej Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego rozpoczęły się w miniony piątek uroczyste obchody 90-lecia istnienia szkoły podstawowej przy ul. Otwockiej 3. To jedna z najstarszych, wciąż działających praskich szkół. Rozpoczęła działalność w 1928 r.

Kompleks szkolnych gmachów, w których dziś mieści się Szkoła Podstawowa nr 354 im. Adama Asnyka został zaprojektowany przez wybitnego architekta Konstantego Sylwina Jakimowicza, autora m.in. projektu praskiej konkatedry na Kamionku. Szkoła przy Otwockiej była jedną z 8 nowych szkół, które powstały w Warszawie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Została zbudowana w tzw. stylu magistrackim. Oprócz dwuskrzydłowego gmachu szkolnego stojącego frontem do ul. Otwockiej w skład kompleksu weszły dwa budynki mieszkalne dla nauczycieli, położone przy Siedleckiej 29 i £ochowskiej 40. Obecnie tymi budynkami zarządza ZGN Praga Północ (obydwa budynki są aktualnie remontowane w ramach programu rewitalizacji). W tym roku cały kompleks został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków dzięki zabiegom Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów”. Starania społeczników zostały docenione przez dyrektor szkoły, Renatę Wilczyńską w formie montażu w dniu jubileuszu symbolicznej tabliczki informującej, że szkoła jest zabytkiem.

W okresie międzywojennym kompleks mieścił cztery szkoły. W czasie wojny gmach zajęły wojska niemieckie, a na przełomie 1944 i 1945 r. funkcjonował przy Otwockiej warszawski magistrat. Działalność edukacyjna wznowiona została w dawnym gmachu szkolnym we wrześniu 1945 r. i od tej pory budynek mieścił szkoły różnego typu (podstawowe, gimnazjum i średnie, w tym liceum ekonomiczne). Dziś placówka przy Otwockiej liczy 16 oddziałów (razem z wygaszanym gimnazjum) i 315 uczniów. Od 2015 r. dyrektorem szkoły jest Renata Wilczyńska, absolwentka szkoły i wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego.

Po uroczystościach kościelnych samorządowcy, społecznicy, przedstawiciele innych praskich szkół oraz absolwenci i uczniowie przenieśli się do budynku szkoły, aby dalej świętować. Po przemówieniach, wręczaniu dyplomów i medali zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu poezji Adama Asnyka, a także wspomnień najstarszej żyjącej absolwentki szkoły, 94-letniej Ireny Tomasińskiej, dawnej nauczycielki i organizatorki tajnych kompletów w czasie II wojny światowej.

Jubileuszowi szkoły towarzyszy wystawa archiwalnych zdjęć umieszczonych zarówno wewnątrz budynku, jak i na ogrodzeniu placówki. Gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy 100 lat.

K.