VI sesja Rady Dzielnicy Białołęka

Sprawy oświatowe, drogowe i osobowe

Typowe dla Białołęki problemy przepełnionych szkół i wymagających remontu ulic zdominowały VI sesję Rady Dzielnicy. Poznaliśmy też nową radną oraz  przedstawicieli Rady Dzielnicy do Białołęckiej Rady Seniorów.

W związku z rezygnacją Piotra Smoczyńskiego z funkcji radnego i wygaszeniem jego mandatu, większość punktów porządku obrad Rady stanowiło uzupełnianie składu osobowego komisji, w których pracował. Jednak zaraz po przyjęciu przez przewodniczącego Rady Dzielnicy Białołęka, Piotra Jaworskiego, ślubowania od wchodzącej w następstwie Piotra Smoczyńskiego do Rady Dzielnicy Ilony Łąckiej (KO), porządek obrad się zmienił.

Na wniosek radnego Waldemara Roszaka, ze względu na obecność sporej ilości zainteresowanych mieszkańców, przełożono „Wolne wnioski i sprawy różne” z punktu 16 do punktu nr 3.

Wystąpiły przedstawicielki rady rodziców Szkoły Podstawowej nr 118 przy ul. Leszczynowej 5, przedstawiając trudną sytuację uczących się tam dzieci. Obecny budynek szkolny, projektowany na 150 uczniów, już jest za ciasny, a we wrześniu, jeśli nie zostanie oddany nowy obiekt przy Myśliborskiej, będzie musiał pomieścić 500 uczniów. Przedstawicielki rady rodziców zaapelowały do radnych, aby dołożyli wszelkich starań, żeby nie było opóźnień w budowie nowej szkoły.

Aktualnie Szkoła Podstawowa nr 118 posiada dwie lokalizacje: przy Leszczynowej 5 i przy Myśliborskiej 25. Dotychczas dzieci uczą się w budynku przy ul. Leszczynowej 5, ponieważ obiekt przy ul. Myśliborskiej jest cały czas w budowie. Jak dowiedzieliśmy się od rzeczniczki Urzędu Dzielnicy Białołęka, Marzeny Gawkowskiej, opóźnienia w oddaniu nowego budynku były spowodowane problemami finansowymi pierwszego wykonawcy, spółki Dorbud. W wyniku przetargu został wybrany nowy wykonawca, który teraz kończy inwestycję.

Zastępca burmistrza, Izabela Ziątek zapewniła rodziców, że inwestycje oświatowe na Białołęce traktowane są priorytetowo i uspokoiła, że tym razem opóźnienia nie będzie. Drugi zastępca burmistrza, Jan Mackiewicz dodał, że prace postępują w dobrym tempie, wykonawca właśnie zaczyna ogrzewanie obiektu, tak aby od 1 września dzieci z tego rejonu mogły rozpocząć naukę w nowej placówce.

W kolejnym punkcie „Wolnych wniosków” jeden z mieszkańców przedstawił film pt. „Mehoffera, zapomniana ulica”, którego celem miało być przekonanie radnych o konieczności gruntownego remontu ulicy Mehoffera. Są ku temu specjalne przesłanki, bowiem w związku z zakładaniem kanalizacji na odcinku od Modlińskiej do Papieskiej i tak będzie zrywana nawierzchnia. Jest więc okazja, aby przebudować ulicę Mehoffera raz a dobrze.

Trzeba przyznać, że film zrobił na obecnych wstrząsające wrażenie. W takt smutnej, prawie żałobnej muzyki, zobaczyliśmy jakiś małomiasteczkowy koszmar: dziurawy asfalt, krzywe krawężniki, brak chodnika po północnej stronie ulicy, słabo oznakowane przejścia dla pieszych i brak zieleni, a także pas drogowy nielegalnie zajmowany przez dziwaczne konstrukcje, zagrażające bezpieczeństwu (okazało się, że to reklamy składów materiałów budowlanych).

Pierwszy z ponurej wizji otrząsnął się radny Roszak. Przyznał, co prawda, że ulicę Mehoffera trzeba poprawić, ale zwrócił też uwagę, że na Zielonej Białołęce są ulice, które w ogóle nie mają chodnika, a ich mieszkańcy z pewnością cieszyliby się z takiej ulicy, jak Mehoffera. Mimo tej uwagi radni postanowili posłać film do ZDM-u, który na razie nie planuje remontu Mehoffera, zasłaniając się brakiem środków.

Po załatwieniu „Wolnych wniosków” radni przeszli do uzupełnienia składu osobowego Komisji Inwestycji, Infrastruktury i Planowania Przestrzennego, Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. We wszystkich tych trzech przypadkach, w skład wyżej wymienionych komisji weszła radna Ilona Łącka. Członkiem Komisji Mieszkaniowej został radny Bartosz Dąbrowa.

Jednym z ostatnich punktów porządku obrad VI sesji Rady Dzielnicy Białołęka był wybór przedstawicieli Rady Dzielnicy Białołęka do Białołęckiej Rady Seniorów. 19 głosami wybrani zostali, jedyni zresztą, przedstawieni przez radną Annę Myśliwską (KO) kandydaci, Wiesława Maj, wieloletnia nauczycielka, a następnie dyrektorka Ogrodu Jordanowskiego na Saskiej Kępie, oraz Jerzy Szewczak, politolog, przewodniczący Osiedla „Poraje” na Tarchominie, członek rady nadzorczej RSM „Praga”.

JK