Oscarowa Gala Tańca

Z czerwonym dywanem, gwiazdami i filmową muzyką, w sali widowiskowej  północno-praskiego DOSiR-u odbył się 20 grudnia 2019 r. Świąteczny Pokaz wychowanków Pracowni Tańca „Aglaja”.

To już piąty, wieńczący długie godziny treningów i przygotowań pokaz, jaki młodzi tancerze z „Aglai” prezentują zwykle przed Świętami Bożego Narodzenia. Tym razem - w konwencji oscarowej gali - więc jak na hollywoodzką uroczystość przystało, był i czerwony dywan, i piękne kostiumy, tłum fotoreporterów goniących za swymi idolami, a także bardzo elegancki konferansjer.

Przypominając fragmenty kultowych filmów z przepiękną muzyką, roztańczeni młodzi artyści przenieśli nas w magiczny świat filmu. Magia to właściwe słowo, bo tancerze ruchem swojego ciała opowiadali historie ze znanych arcydzieł sztuki filmowej.

Zobaczyliśmy taneczną wersję „Czarnego łabędzia” Darrena Aronofsky’ego i „Moulin Rouge” Baza Luhrmanna. Przekonaliśmy  się, że można zatańczyć nie tylko sceny z „Dirty Dancing” Emila Ardolino, ale również, wydawałoby się mało taneczne historie bokserskie. Anita Goliszewska z grupy juniorów świetnie zatańczyła do muzyki z filmu „Fighter” a Jakub Sosnowski wcielił się w Rocky’ego z pamiętnego filmu z 1976 roku o tym samym tytule.

Na oscarowej gali nie mogło zabraknąć „Titanica” i choćby jednego „Bonda” – wybór padł na „Spectre”, który przedstawiła grupa seniorek. Młodsze grupy prezentowały się w układach do muzyki z filmów animowanych: „Króla Lwa”, „Shreka” i „Pięknej i Bestii”, gdzie partie solowe zatańczyli Zuzanna Lewandowska i Jakub Sosnowski. To było niesamowite, kipiące energią widowisko, świadczące o dużych umiejętnościach praskich tancerzy.

Pracownia Tańca „Aglaja” jest bowiem szkołą praską.  Istnieje od 7 lat. Założyła ją w 2012 r. Dominika Dąbkowska, dla której  taniec jest pasją od piątego roku życia. Uczennica Joanny Szokalskiej i Agustina Egurroli, wielokrotna mistrzyni i wicemistrzyni Polski, finalistka Mistrzostw Europy i Świata w stylu jazz, dance show, disco dance oraz hip hop, tancerka warszawskich teatrów Rampa i Roma, Dominika wychowała się na Targówku, i kiedy tylko pojawił się pomysł założenia własnej szkoły tańca, postanowiła założyć ją na Pradze, aby w ten sposób dać możliwość rozwoju utalentowanym w tym kierunku dzieciom i młodzieży z prawobrzeżnej Warszawy.

- Wiedziałam, że to będzie Praga, bo ja wierzę w tutejsze dzieci – mówi Dominika Dąbkowska. – Jedne mają lżej, inne trudniej, ale wiem, że to są zdolne dzieci, tylko trzeba im pomóc, jeżeli nie poprzez taniec, to inaczej zainteresować, pokazać, że można się rozwijać, przyjaźnić, poszerzać swoje horyzonty.

Dzieci ze Pracowni Tańca „Aglaja” wyjeżdżają na obozy, biorą udział w turniejach w kraju i za granicą. Wiedzą jednak, że na sukcesy trzeba solidnie pracować i że tylko regularne treningi dają efekty.

- Nawet najmłodsze dzieci wiedzą, po co przychodzą na salę – wyjaśnia Dominika Dąbkowska – że bawimy się w pewnych momentach treningu, a w innych – pracujemy.

Aktualnie w Pracowni Tańca, Ruchu i Relaksu „Aglaja”, mieszczącej się Dzielnicowym Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Szanajcy 19, dzieci i młodzież tańczą w kilku grupach, w różnych kategoriach wiekowych i takich stylach, jak jazz, modern dance, disco dance i hip hop, począwszy od grupy początkującej, dzieci od 4 do 7 lat, przez średniozaawansowaną (8-12 lat) i grupę juniorską (12-15 lat) po grupę seniorską jazzową.

W grupie początkowej, czyli najmłodszych dzieci tańczących pół roku, wyodrębniono grupę trochę bardziej zaawansowaną, czyli dzieci w tej samej kategorii wiekowej, ale tańczących już 1-1,5 roku. Podobnie w grupie średniozaawansowanej wyodrębniła się grupa turniejowa startująca na Mistrzostwach Polski i należąca do kadry narodowej Polskiej Federacji Tańca.

Oddzielnie istnieje też grupa hip-hop-u. Dodatkowo, od dwóch lat w szkole funkcjonuje grupa Teatru Tańca. Te dwie ostatnie grupy prowadzi Wiktoria Benedykciuk. Natomiast taniec współczesny prowadzi kierowniczka baletu Teatru Sabat, Julia Ławrenowa.

Świetni instruktorzy, wspaniała choreografia i utalentowane dzieci – to wszystko składa się na sukces Pracowni Tańca „Aglaja” i sprawia, że mogliśmy oglądać tak wspaniałe widowisko, jakim był świąteczny pokaz. Organizatorką Oscarowej Gali była Dorota Kaczmarczyk, natomiast za przygotowanie tancerzy i choreografię odpowiedzialne były Wiktoria Benedykciuk i Dominika Dąbkowska.

Joanna Kiwilszo