Dziewiąta „Maska”


      17 marca najlepsi spośród 337 uczestników IX Międzyszkolnego Konkursu Zespołów Teatralnych im. Piotra Grabowskiego „Maska 2003” wystąpili po raz drugi na scenie Domu Kultury „Świt”. Tym razem po to, by uroczyście odebrać nagrody. 7-osobowe jury, pod przewodnictwem Jolanty Starowicz-Grabowskiej, w kategorii przedszkoleków najwyżej oceniło przedstawienie „Kot w butach” (zespół „Leśne ludki” z Przedszkola nr 19); wśród zespołów z klas I - III „Miasteczko bajeczek” (SP nr 277), z klas IV - VI „Małego przyjaciela” (Teatr „Raj” przy parafii św. Marka Ewangelisty), w kategorii klas gimnazjalnych „Pokusę” (zespół „Pinezka” z Gimnazjum nr 2).
      Kolejne miejsca, według ilości otrzymanych punktów, zajęły: II - zespół „Kwiatuszki” z Przedszkola nr 6, za „Śpiącą królewnę”, III - „Piątka” z Przedszkola nr 5, za „Wakacje z duchami; II „Pracusie” z SP nr 28 za spektakl „W naszym ulu praca wre”, III - „Iskierki” z SP nr 52 za „Nie ma tego złego”; II - „Persefona” z Gimnazjum nr 4 za „Pięć scenek w poszukiwaniu autora”, III - „To i tamto” z gimnazjum nr 3 za „Gębę 2003”.
      Jury przyznało też wyróżnienia za najlepszą grę, recytację, kostiumy i scenografię. W kategorii „Promocja” najwyżej oceniono zaproszenia-folderki z Przedszkola nr 5, SP nr 277, Teatru „Raj” i Gimnazjum nr 2.
      Podstawą przyznania nagród i wyróżnień była punktacja w kartach ocen spektakli i dodatkowe opinie członków jury. Po raz pierwszy do tego grona, w miejsce nauczycieli zaproszono osoby związane z kulturą na Targówku, działające w dziedzinach: teatru, plastyki, dziennikarstwa.Z czytelnikami NGP podzielili się oni uwagami, i opiniami, które mogą być przydatne w przygotowaniu dobrych przedstawień w następnych edycjach „Maski”.
      Ewa Nowak wyraziła odczucie, podzielane przez innych członków jury: „Zachwyca mnie to, jak dużo osób współpracuje przy tworzeniu przedstawień: dzieci, nauczyciele, rodzice. Niesamowite, że amatorzymogą osiągać taki poziom i na tak długoprzyciągać uwagę publiczności. Cieszy duży udział chłopców na scenie; są wśród nich prawdziwe talenty. Zgodna też jednak była opinia, że zaprezentowano wiele tekstów źle dobranych do tego konkursu. Zdaniem jurorów, warunkiem sukcesu jest wybranie takich tekstów, które pozwolą młodym wykonawcom pokazać swe umiejętności, a zarazem bawić się na scenie. W tegorocznej „Masce” nie zadbano o to w wielu przypadkach: teksty nie pasowały do psychiki dzieci - one po prostu nie rozumiały tego, co mówią. Nie było ich winą, że interpretacja stała się niezrozumiała. Praca nad tekstem poszła na marne. Dzieci nie bawiły się tym, co robiły. Nauczyciele nie wykorzystali wiedzy, zdobytej na zorganizowanych dla nich warsztatach teatralnych.
      Na tym tle korzystnie wyróżniło sie kilka spektakli. Widziałem autentyczną zabawę w „Pinezce - powiedział Paweł Althamer - Chłopcy bawili się na scenie, czasem trochę ignorując publiczność. Ale nawet jeśli brakowało tam jakiegoś porządku, akcji - podobała mi się, widoczna radość grania na scenie. Odruchowo „stygłem” przy repertuarze, który pamiętam jeszcze z czasów szkolnych. Obawiam się, że taki repertuar to droga w ślepą uliczkę.
      Ewa Leniewska z Urzędu Dzielnicy Targówek przypomniała ideę konkursu „Maska”: nie chodzi o to, by dzieci tworzyły teatr narodowy i zawodowy.Chcemy, by bawiły sie w teatr; by miały zajęcie - poznawały teksty i warsztat teatralny; by ta praca je wciągała, by nią żyły.
      Wykorzystując swe doświadczenie pracy z zespołem teatralnym, Sylwester Biraga radzi: Osoba prowadząca zespół powinna czerpać z pomysłów dzieci i młodzieży, nadawać kierunek, dbać o to, by spektakl był teatralnie doskonały. Ogólnie: kierunkować, nie narzucać. Podobnie wypowiedział się Paweł Althamer, który uczestnikom konkursu życzył w działalności artystycznej tego, czego życzy i sobie: by była ona nasycona emocjami, prawdziwa, wypływająca z wnętrza; jak najmniej manipulowana, jak najmniej „studzona”. Konkurs jest okazją do pokazywania się na scenie; szansą dla tych , którzy jeszcze się kryją, a brakuje im odwagi. Gorąco jestem za każdą formą popularyzacji takich wydarzeń.

K.





Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

6094