Dziesiąta „Maska”

Filmowa prezentacja fragmentów nagrodzonych spektakli towarzyszyła 22 marca ogłoszeniu wyników X Międzyszkolnego Konkursu Zespołów Teatralnych „Maska’2004” w Domu Kultury „Świt”. Patronem konkursu jest Piotr Grabowski, nieżyjący już aktor Teatru Polskiego, który był mieszkańcem Bródna. W jubileuszowej edycji „Maski” zaprezentowali się młodzi wykonawcy z 7 przedszkoli, 3 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i Zespołu Szkół im. Piotra Wysockiego. Spektakle oceniało jury pod przewodnictwem Jolanty Starowicz-Grabowskiej.

W kategorii najmłodszych I miejsce przyznano zespołowi „Gumisie” z przedszkola nr 16, za „Przygody Calineczki”; II - „Piątce” z przedszkola nr 5, za „Dziecięce marzenia”; III - „wesołym nutkom” z przedszkola nr 4, za „Przygodę z Akademią pana Kleksa”. Za przedstawienie „Po drugiej stronie lustra” wyróżniono zespół „Tacy sami” z przedszkola integracyjnego nr 20, a za promocję i reklamę - przedszkole nr 6.

I nagrodę w kategorii dzieci z klas I-III otrzymał zespół „Małe Conieco” z SP nr 277 za „Calineczkę”; II - „Kropelka” z SP nr 114, za „Przygody kropelki”. III miejscem podzieliły się: „Pinokio” z SP nr 28 („Imieniny słonia”) i „Tańczące nutki” z SP nr 285 („Calineczka”).

Wśród zespołów z klas IV-VI na najwyższą ocenę jury zasłużyła „Bajka o pchle szachrajce” w wykonaniu zespołu „ Źródełko” z SP nr 275, wyróżniona także za scenografię; II miejsca nie przyznano; III otrzymali „Bajarze” z SP nr 28, za „Baśń o współczesnej śpiącej królewnie”.

W kategorii młodzieżowej zwyciężyła „Pinezka” z gimnazjum nr 2 („Palący problem, czyli piekielna przygoda palacza-smarkacza”); na II miejscu uplasowała się „Persefona” z gimnazjum nr 4, za „Bunt w niebie”; na III - „Będzie dobrze” z gimnazjum nr 5 („Mały książę”).

Po raz pierwszy w konkursie wzięli udział licealiści - z Zespołu Szkół im. Piotra Wysockiego. „Dziady” w ich wykonaniu otrzymały wyróżnienie. W każdej kategorii jury przyznało wyróżnienia indywidualne za grę aktorską. Laureatami zostali: Klaudia Romańczuk, Angelika Marczak, Michalina Bujnowska, Jakub Galatowicz, Karolina i Klaudia Gołębiewskie, Agnieszka Behr (przedszkolaki); Karolina Stykowska, Zuzanna Pawlak, Anna Krupińska, Zuzia Szewczak, Klaudia Kolenda, Sylwia Celińska, Tomek Skiba (kl. I-III); Marek Teller, Ola Majkowska, Jagoda Ciechomska (kl. IV-VI); Serafin Oryga, Emilia Gabriel, Marcin Ratyński, Anna Makowska, Wiktor Zakrzewski, Adrian Nidzgorski (gimnazja); Aneta Tarras (licea).

W ocenie występów , oprócz ogólnej formy artystycznej, braliśmy pod uwagę spontaniczność, żywiołowość i naturalność przekazu. One pozwalają nam sądzić, że młody aktor identyfikuje się z przekazem artystycznym do tego stopnia, aby przekonać do niego widza - wspomina Jacek Białek, członek jury, dyrektor DK „Świt”. Byliśmy bardzo zgodni w ocenach, różnice w punktacji okazywały się minimalne - mówi Jolanta Starowicz-Grabowska. -Zespoły przedszkolaków były przygotowane perfekcyjnie; wśród szkolnych - nie wszystkie do końca opanowały teksty. „Jurorów wzruszyło przedstawienie (bez tekstu) dzieci z przedszkola integracyjnego oraz zespół z przedszkola nr 7, w którym pięknie pracowali wszyscy wykonawcy, także ci z drugiego planu. Zespóły z SP nr 275 i 277 wykorzystały świetny pomysł scenograficzny: odwrócony parawan-zastawkę. Swoją nagrodę przewodnicząca jury przyznała Emilii Gabriel za wspaniałą interpretację tekstu i piękny śpiew.

Jublileusz był okazją do podziękowania inicjatorom konkursu Ewie Leniewskiej i Jackowi Białkowi. Dyplomami uhonorowani placówki tradycyjnie biorące udział w Masce: przedszkola nr 4, 5, 6; szkoły podstawowe nr 28, 275, 277; gimnazja nr 2 i 4 oraz szkołę społeczną nr 11.

22 marca wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy „Maski’2004”, ok. 400 wykonawców, ponownie weszli na scenę Domu Kultury „Świt”, tym razem po nagrody: zabawki, słodycze. Placówki otrzymały sprzęt pomocny w dalszej pracy artystycznej: magnetofony, drukarki, odtwarzacze DVD.

W spotkaniu wzięły udział rodziny laureatów, przedstawiciele władz Targówka oraz aktorzy Marta Alaborska z Teatru Polskiego i Rafał Sisicki z Teatru Narodowego, absolwent SP nr 277. Podziękowano opiekunom zespołów i wszystkim dzięki którym „Maska” jest dobrą formą inwestowania w kulturę.
K.






Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

8070