Historia na żywo

Od czego gród Bródno wziął swoją nazwę? W którym roku powołano do życia Teatr na Targówku? Które z liceów publicznych na terenie dzielnicy Targówek jest najstarsze? Na te, między innymi, pytania odpowiadali 31 marca w gimnazjum przy ul. Bartniczej 8, uczestnicy międzyszkolnego konkursu "Targówek - moja mała ojczyzna".

Do rywalizacji w kategorii „wiedza” stanęło siedem 3-osobowych drużyn z gimnazjów Targówka. Na początku każda musiała wybrać lidera. Pierwszym jego zadaniem było wylosowanie kartki z 5 pytaniami. Czas na odpowiedzi - 5 minut. Potem liderzy wybierali numer pytania, losowali koperty, zaznaczali ważne obiekty na mapie. W kolejnych zadaniach należało rozpoznać położone na terenie dzielnicy obiekty z opisu słownego, potem - z fotografii.

Tak urozmaicone formy sprawdzenia wiedzy oceniało 3-osobowe jury, w składzie: Wiesława Rejmer-Zaklekta, Regina Głuchowska i Agnieszka Ryżko. O sprawny przebieg zadbały panie z biblioteki: Anna Heinrich, Joanna Mazińska i Anna Jaroszewska. Napięcie nie słabło do końca. Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że 3 drużyny uzyskały taki sam wynik i konieczna będzie dogrywka. Po pierwszym pytaniu odpadła jedna drużyna; o zwycięstwie zdecydowało podanie 2 prawidłowych z 3 podanych odpowiedzi.

Zwyciężyła drużyna w składzie: Barbara Górnikowska, Paulina Kaczorek i Anna Kucharska z Gimnazjum nr 145 przy ul. Krasiczyńskiej 4/6. II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 142 przy ul. Olgierda: Magdalena Piórkowska, Magdalena Płachecka, Łukasz Romaniuk; III - drużyna z Gimnazjum nr 144 przy Turmonckiej 2: Arkadiusz Sajnóg, Marcin Witosław, Michał Kiełczewski.

Konkurs miał też drugą konkurencję - wykonanie przewodnika "Targówek - moja mała ojczyzna". W tej kategorii jury najwyżej oceniło pracę uczniów Gimnazjum nr 143 przy ul. Bartniczej 8; II miejsce przyznało Gimnazjum nr 144 przy ul. Turmonckiej 2, III - Gimnazjum nr 141 przy Trockiej 4.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci także nagrody, które wzbogacą szkolne biblioteki. Dyplomami nagrodzeni zostali także opiekunowie drużyn, biorących udział w konkursie.

"Spodziewałam się, że dzieci dobrze się przygotują i nie zawiodłam się- powiedziała nam przewodnicząca jury, Wiesława Rejmer-Zaklekta - Wiem, że są przywiązane do miejsca zamieszkania i zaangażowane. Bardzo ważne jest, że wszystkie gimnazja dzielnicy wzięły udział w konkursie. To dowód integracji środowiska.". Podobne odczucia wyraziła Regina Głuchowska, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bródna: "Jestem głęboko wzruszona, że młodzi ludzie włożyli wiele serca i pracy w przygotowanie się do konkursu."

Czy konkurs "Targówek - moja mała ojczyzna" będzie kontynuowany? Na to pytanie dyrektor Gimnazjum nr 143, Hanna Nowocin odpowiedziała: "Warto spróbować."

Przed drugą edycją konkursu zachęcamy Czytelników do sprawdzenia wiedzy o swojej małej ojczyźnie:

1)w którym wieku zaczęto używać nazwy Targówek?
2) w którym roku nastąpiło uroczyste poświęcenie Cmentarza Bródnowskiego?
3)jak nazywa się rondo u zbiegu ulic: Odrowąża, Św. Wincentego i 11 Listopada, oddane do użytku w 2000 roku?

K
5007