Pięć lat w RAJ-u


      Dziecięcy Teatr “RAJ” działający przy Parafii Św. Marka Ewangelisty na Targówku ma już 5 lat! W ciągu tego okresu przygotował 16 premier, zagrał 66 spektakli dla ponad 7,5 tys. widzów. Przez teatr “przewinęło się” ponad 100 dzieci.
      - Jak zacząć to spotkanie przyjemne niesłychanie? – zastanawia się w piosence pani Teresa - reżyser i kierownik Teatru “RAJ” z  warszawskiego Targówka. Jest mile zaskoczona tłumem gości przybyłym do sali teatralnej mieszczącej się przy parafii św. Marka, ale również bardzo zadowolona z obecności wielu ważnych osobistości. Dzieci nie mają jednak najmniejszego problemu z odpowiedzią:
      - Po prostu zwykłym “CZEŚĆ”! – odkrzykują radośnie, wbiegając ze wszystkich stron na scenę i machając do publiczności kolorowymi chustkami. A pojawia się ich niemała gromadka. Sześćdziesiątka byłych i obecnych aktorów z trudem mieści się na niewielkiej powierzchni sceny. Część z nich to byli aktorzy teatru “RAJ”, którzy specjalnie na uroczystość Pięciolecia Teatru wcielili się w postaci odgrywane przed kilkoma laty – dziś będące jedynie wspomnieniem dziecięcych zabaw. Po skończonej piosence wszyscy schodzą ze sceny i udają się do garderoby lub na tyły widowni, aby tam czekać na swój występ. Publiczność natomiast, po gorącym powitaniu przez panią Teresę Tymosiewicz – Muszel, zostaje sam na sam z konferansjerami – ze mną (Agatą Hulak – od 5 lat w Teatrze) i Grzegorzem Piliszkiem.
      Jednak widzowie nie muszą się niczego obawiać. Nikt nie będzie ich zanudzał długimi opowiadaniami o historii dziecięcego zespołu. Zaproponujemy naszym gościom coś zupełnie innego. Otóż postanowiliśmy zaprosić ich na niezwykłą podróż w czasie, w trakcie której aktorzy sami przypomną fragmenty większości spektakli wystawionych niegdyś na naszej małej scenie. Zatem nie ma na co czekać! Ruszamy!
      W rozbawienie wprawia widzów już na samym początku Łukasz (gimnazjalista, kl.2), który powtarza swoją, bynajmniej niewesołą, rolę Dziada z pierwszych Jasełek. Wtedy drobny chłopiec, tonący w swoim stroju, dziś ledwie wcisnął na głowę futrzaną czapkę. Buty ma własne, gdyż Teatr Dziecięcy nie dysponuje tak dużymi rozmiarami obuwia. Powagę sytuacji, w której znalazł się bohater, Łukasz oddaje mocnym głosem i miną stroskanego człowieka.
      Równie zabawnie wygląda Michał (kolega Łukasza), który wcielił się w rolę króla z “Bajki o Śpiącej Królewnie”. Chłopak noszący na co dzień czarne dżinsy musiał przywdziać czerwone pantalony i udawać, że poduszka jest jego ukochaną córeczką! Publiczności bardzo podoba się fragment z przedstawienia U. Golańskiej pt. “Narodziny”, w którym dzieciaki-niemowlaki (Ola, Asia i Małgosia) zamiast zajmować się w piaskownicy stawianiem babek postanawiają założyć Związek Obrony Praw Niemowlaka, wyrażając swoje niezadowolenie z tego, w jaki sposób są traktowane w słowach “Niech się każdy wreszcie dowie, że niemowlak to też CZŁOWIEK”... i zgłaszają przeróżne postulaty. Tym samym przysparzają zmartwienia swoim mamom - niedawnym laureatkom Konkursu Miss Matki. Pierwsze odtwórczynie tych ról: Dorota, Marysia i Magda, dziś jeszcze piekniejsze Miss-Fantazja, Miss-Edukacja i Miss-Delicja, otrzymały długą owację za swoją autoprezentację i żywiołowy taniec. Podejrzeliśmy też w komnacie Wielką Damę i Lokaja z “Bajki Niezapominajki” a także Murzynka, który dzięki walizce Wielkiej Damy znalazł się w Warszawie na Starówce, gdzie do dziś ma swoją kamieniczkę. Jeszcze raz widzów wzruszył piękny taniec dziewczyn z dzbanami z przedstawienia “Jak to było 2000 lat temu”. Nie mogło zabraknąć fragmentów “Małego Przyjaciela” i “Kramu z Bajkami” – przedstawień, za które dwukrotnie zdobyliśmy Grand Prix Festiwalu “Garderoba Białołęki”. Asia w pięknym kostiumie Wróżki Babciulgi zaśpiewała i zatańczyła piosenkę z przedstawienia “Babciraj”, a jej siostra Małgosia pouczającą piosenkę bociana ze spektaklu “Narodziny”.
      Nie obyło się też bez nowej, krótkiej premiery – przedstawienia “Katarzynki”- nietypowego dla RAJ-u z uwagi na skromną obsadę (5 aktorów - jak 5 lat Teatru “RAJ”). Nie udało sie pokazać fragmentów wszystkich 15 przedstawień premierowych ale i tak program trwał ponad 1,5 godziny!
      Na zakończenie części artystycznej naszej uroczystości do głosu dochodzą goście. Proboszcz naszej parafii ksiądz Krzysztof Waligóra głośno czyta list biskupa naszej diecezji, księdza Kazimierza Romaniuka z gratulacjami i podziekowaniami dla pani Teresy.
      W imieniu Zarządu Gminy Tragówek upominki dla wszystkich uczestników – aktorów wręczają panowie burmistrzowie: Kazimierz Kurek, Grzegorz Wolny oraz radni: Danuta Winnicka i Maciej Danko. Szczególne wyróżnienia oraz dyplom z podpisem burmistrza Marka Kamińskiego otrzymują dorośli: Grażyna Hulak, Jadwiga Olędzka, Aneta Głowienka, państwo Urszula i Lesław Golańscy oraz Marek Korzan. Za pomoc w tworzeniu przedstawień nagrody otrzymuje również młodzież: Agata Hulak, Urszula Muszel i Radek Pesiek.
      Z rąk zaproszonych gości pamiątkowe nagrody przyjmują wyróżniający się aktorzy: Karolina Baranowska, Joasia Ekielska, Basia Popowska, Magda Głowienka, Magda Łapińska, Paulinka Witowska, Magda Żebrowska, Bartek Czarnak, Maciek Piliszek, Piotr Markowski oraz Kamil Korzan.
      I wreszcie po uczcie duchowej nadszedł czas na ucztę dla ciała. Tak, tak, tym razem nie zwykła agapa ale “Uczta w Raju” z trzypiętrowym tortem udekorowanym pięcioma świeczkami (prezent od proboszcza Krzysztofa Waligóry!). Oto nadeszła chwila rozluźnienia, możliwość rozmowy z dawno nie widzianymi kolegami.
      Sala, w której odbywa sie bankiet, na ten wieczór stała się również salą wystawową dzięki pani Alicji Dobrowolskiej, która przygotowała ekspozycję “5 lat w RAJ-u” złożoną ze zdjęć, zaproszeń i programów przypominających wszystkie przedstawienia Teatru. Po jubileuszu wystawa zdobiła również salę konferencyjną Urzędu Gminy Targówek. Można też obejrzeć kroniki Teatru i z wyjazdów kolonijnych, a także zapoznać ze wszystkimi artykułami o naszym Teatrze.
      Z różnych stron słychać już głosy “Do widzenia!”, “Wszystkiego dobrego!”, “Ja już idę, cześć!”, “Do zobaczenia!”. Uroczystość dobiega końca. Aktorzy się żegnają, zmęczeni wracają do domu. Większość z nich tydzień później na pewno znów pojawi się na zajęciach, ale niektórzy tą uroczystością postanowili zakończyć swoją przygodę w “Raju”…


Agata Hulak oraz zespół zdjęcia Tomasz Goździewicz
 


   
Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

8536