Żywa historia po rycersku


      Miała być inscenizacja bitwy warszawskiej polsko-szwedzkiej, potem Tomasz SzajewskiKról Herbowy Ligi Baronów zaproponował skromniejszy projekt: wjazd drugiej żony Zygmunta III, Konstancji Habsburżanki, do Warszawy. Decyzją nowego ministra kultury Zamkowi Królewskiemu odebrano jednak pieniądze na promocję wystawy „Orzeł i Trzy Korony”. Podczas wernisażu z udziałem króla i królowej Szwecji, rycerze z Ligi Baronów zaprezentowali krótką scenkę rodzajową z elekcji Zygmunta III oraz tańce dworskie. Występ pokazany został w telewizji i życzliwie skomentowany przez dyrektora Zamku Królewskiego, prof. Rottermunda. Zamek chce wykorzystać umiejętności rycerzy z Bródna w programie dydaktycznym dla młodzieży, poświęconym żywej historii.
      Bractwo rycerskie, działające przy Domu Kultury „Świt”, z powodzeniem wykorzystuje zainteresowanie żywą historią nie tylko w Polsce. W 2001 roku trójka rycerzy z Ligi Baronów brała udział w największej odtwarzanej w Europie bitwie, na zamku Terena z XII wieku, w Tewkesbury. W bitwie Białej i Czerwonej Róży zwycięski Ryszard III zapędził rycerzy Henryka VII do kościoła; żołdacy wyciągali ich stamtąd i ścinali głowy.
      Rycerze z Bródna walczyli przy kościele w pierwszym dniu jako ofiary, w drugim - w szatach zabójców. Jaka rola przypadnie im w bitwie w tym roku, jeszcze nie wiadomo. Rycerze z Anglii zostali zaproszeni na turniej „Bródno 2002". Najdłuższą tradycję mają kontakty Ligi Baronów z rycerstwem Ukrainy. Od kilku lat na bródnowskie turnieje przyjeżdżają rycerze z Kamieńca Podolskiego, a Liga Baronów staje w szranki na zawodach w twierdzy nad Smotryczą. Zasługi polskiego bractwa dla ożywienia tradycji rycerskiej docenił prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, przyznając Lidze Baronów Złoty Miecz Ukrainy i prawo używania tytułu Mocarzy Wszechukrainy.
      Niedawno czterech z nich brało udział w wielkiej uroczystości w pałacu Ukraina w Kijowie. Liga Baronów została odznaczona Orderem Grigorija Pobiedonosca (Jerzego Zwycięskiego) IV stopnia. Wstążka baretki tego orderu wszyta została w Sztandar Ligi Baronów.
      Miecze Złotej Fortuny otrzymali: Tomasz Szajewski, Przemysław Szajewski, Bartłomiej Szyprowski i Andrzej Mikiciak. Generał Michaił Kałasznikow wręczył Tomaszowi Szajewskiemu także piękny kryształowy miecz. Po pierwszej próbie użycia - z prezentu pozostała tylko rękojeść. Dawcy obiecali przekazać replikę.
      Za kilka dni rycerze z Ligi Baronów ponownie wyruszą do Portugalii. Po raz pierwszy byli tam z Bractwem Rycerskim Zamku Gniewskiego.
      W lutym ubiegłego roku brali udział w turnieju obejmującym 5 kategorii walk. Trzy pokazały ich przewagę nad rycerzami z Francji, Anglii, Walii, Hiszpanii i Niemiec. W strzelaniu z łuku historycznego bezkonkurencyjny okazał się Przemysław Szajewski. Po dwóch dniach strzelania miał 300 pkt. przewagi nad następnym zawodnikiem. Rozegranie walk konnych i strzelanie z kuszy uniemożliwiło tornado, jakiego w Portugalii nie było od stu lat.
      Teraz rycerze z Bródna jadą na III Turniej Inter Midi Wal, organizowany przez Międzynarodowy Alians Odtwórców Historycznych. Federacja ma siedzibę w Setubal, na przedmieściach Lizbony. Skupia najlepsze drużyny rycerskie z krajów Unii Europejskiej, ułatwia kontakty i wymianę informacji, dąży do ułożenia programu edukacyjnego z dziedziny historii, wspieranego środkami UE.
      Można mieć nadzieję, że w przyszłości skorzystają z tego organizatorzy turnieju rycerskiego „Bródno” z udziałem drużyn wielu krajów europejskich.
      Do załatwienia na dziś jest wsparcie finansowe Turnieju Rycerskiego „Bródno 2002" ze środków gminy Targówek. Sprawa nie powinna budzić wątpliwości: ta impreza promuje gminę w Europie lepiej niż najpiękniejsze foldery. Można nawet pomarzyć, że kiedyś na sztandarze Ligi Baronów - obok zagranicznych pojawi się lokalne odznaczenie.


K.





Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

5733